KDV Kalkıyor

Hükümetin önergesiyle birlikte,TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda,bazı yatırımlarda muafiyeti getiren kanun teklifi kabul edildi.

Teklifin ilk maddesinde yer alan Geçici Madde 29 üzerinde verilen,eğitim-öğretime ilişkin projeleri de kapsamına alan kanunun önergesinin görüşülmesi sırasında tartışma çıktı.

Önergeye karşı çıkan CHP İstanbul Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu, ”Bu , komisyona bir ihanettir. Bizim böyle bir şeyden haberimiz yoktu” diye tepki gösterdi.

Önergeyi eleştirenlerden diğer vekil MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal da önergeyi eleştirerek, ”Okulun nesini kiralayacaksınız? Bu devlet, bir okul yapmakta aciz mi?” sorusunu yöneltti.

BU KANUN TEKLİFİ NELERİ KAPSIYOR

Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu‘na göre Yüksek Planlama Kurulu tarafından kiralama karşılığında yaptırılmasına karar verilen sağlık tesislerine ilişkin düzenlemenin yürürlüğe girdidiği ilk tarihten önce,yayımlanmış ancak teklif alınmamış olanlar ile 31 Aralık 2023 tarihine kadar varolan ihale ilanıyla ilgili yayınlanacak olanların,ihale edilmesi,projeyi sahiplenen firmalara bu proje kapsamında inşaata yönelik olarak yapılan mal ve hizmet teslimleri,kanun teklifiyle birlikte KDV‘den hariç tutulacak.

Aynı zamanda kanunla birlikte Maliye bakanlığının,istisna kapsamına girecek olan teslim ve hizmetleri,istisnaya ilişkin esas ve usulleri belirleme yetkisi olacak.

Yorumlar

  1. EvkaWeb says:

    Güzel bi haber gerçekten KDV’den kurtulmak hayal gibi

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*