KARSAN İHALESİNE SORUŞTURMA

New York Taksi ihalesinde elendiği açıklanan ’ın Murahhas Azası Jan Nahum, ihaleyi kaybettiklerini ancak aracı geliştirmeye devam edeceklerini söylerken, “Geleceğin Taksisi” ihalesiyle ilgili olarak itirazlar ve tepkiler sürüyor.

Nitekim resmi açıklama öncesi seçilen markanın sızdırılması ve tercih edilen modelde engelliler için bir donanım bulunmaması nedeniyle ihale hakkında soruşturma isteniyor. Karsan Murahhas Azası Jan Nahum, her ne kadar kendilerini resmi olarak bildirilmese de, New York Taksi ihalesini kaybettiklerini ve bu yüzden büyük üzüntü duyduklarını söyledi. Nahum, “İhale için 3.5-4 yıl emek verdik. Sonuçta bizim tecrübemizi yeterli görmedikleri için elemişler. Bu, maalesef sıfırdan kendi markasını yaratma tecrübesi olmayan Türk otomotivinin bundan sonra da karşılaşacağı bir durum” dedi.

“Başka kentlere sunacağız”

İhalenin kendileri için tamamen bittiğini ve bundan sonra değişik bir karar alınacağına da inanmadıklarını belirten Nahum, “Yolumuza devam edeceğiz. Temmuz ayında ilk yürüyen prototipi, ardından da onlarcasını yapacağız. Araştırmalar yaptırıyoruz. 40 kadar potansiyel pazara sunacağız, başka versiyonlar yapıp ABD’ye de gireceğiz” diye konuştu.
Nahum, resmi açıklama öncesi Karsan’ın elendiğinin yazılması üzerine “Acaba burada bir sıkıntı, çıkar çatışması var mı?” diye ihaleyle ilgili araştırma başlatıldığına değindi.

Çıkar çatışması kuşkusuÇıkar çatışması kuşkusu

Amerikan basını, New York şehrinin Halk Sözcüsü Bill de Blasio, Brooklyn Belediye Başkanı Marty Markowitz ve Eyalet Meclisi üyesi Micah Kellner’in New York Belediyesi Denetçisi John C.Liu’ya mektup göndererek taksi ihalesinde potansiyel bir “çıkar çatışması” olup olmadığının incelenmesini istediği bildiriliyor. Kellner’in, engelli rampasız araç seçilerek Amerikan Engelli Hakları’na aykırı durum yaratıldığı gerekçesiyle Adalet Bakanlığı’na şikayette bulunduğu belirtildi.
Söz konusu üçlünün iddiaları arasında ihale kurallarına aykırı olarak Karsan’ın elendiğine ilişkin bilgilerin basına sızdırıldığı ve Karsan’a “tecrübesiz” raporu veren Ricardo’nun, daha önce Nissan ile Ford’a danışmanlık verdiği de mevcut. Bir grup engelli, bazı belediye meclisi üyelerinin desteğiyle Karsan V1’in elenmesini protesto etti.

‘Raporu mutlaka görmek istiyoruz’

Karsan Murahhas Azası Nahum, kaybettiklerine ilişkin bir resmi yazının halen kendilerini ulaşmadığını, bir temas kurulmadığını hatırlatarak, “Elenmemizin, Karsan’ın tecrübesiz olduğunu savunan danışman şirket raporundan kaynaklandığı söyleniyor. Bu rapor basınla da paylaşılıyor, ancak istediğimiz halde, raporu halen alamadık. İncelemek ve eksiklerimizi bilmek istiyoruz” dedi. Nahum, aynı şirketin, ihale sürecinde kendileriyle yaptığı görüşmelerde sundukları tüm detayları tatminkar bulduğunu, bunun yazılı olarak kendilerinde mevcut olduğunu da sözlerine ekledi.

Nahum, “Otomotivin ana memleketine gittik, ne istediklerini anladık ve onlar için en iyisini tasarlar hale geldik. Bu durum, doğru yolda olduğumuz konusunda bize müthiş bir güvence ve inanç verdi. Bu konudaki dirayetimizde hiç bir eksilme yok. Hatta ihaleyi kaybetmemize rağmen güçlendik. Biz aracımızı geliştirmeye son sürat devam ediyoruz” ifadesini kullandı.

Temmuz ayında aracın ilk yürüyen prototipi hazır olacak ve bunu diğer prototipler izleyecek. 2012’de Cenevre Fuarı’nda sergilenmesi düşünülen aracın üretim yılıysa 2013 olacak.

Bu açıklamalar hissenin değerinin önümüzde ki günlerde artabileceği şeklinde yorumlanabilir.

YASAL UYARI Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri danışmanlığı kapsamında değildir. danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*