Kadınlara 700 TL’den 12000 TL’ye kadar mikro kredi imkanı

 

 

 

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı 2003 yılında mikro kredi sistemini devreye soktu. Yetersiz eğitimli kadınlar meslek edinmekte güçlük çekiyor. Ayrıca ticarete yönelmek isteyen kadınlar  her ne kadar üretken olsalar da yeterli maddi güçleri olmadığından bunu ticarete dökemiyor. Bunun gibi bir çok nedenle bir iş kurmak istiyorsanız ancak yeterli maddi imkana sahip değilseniz Türkiye İsrafı Önleme Vakfı’nın kadınlara yönelik bu imkanından faydalanabilirsiniz. İlk bakışta 700 tl neye yeter ki diyebilirsiniz fakat dikiş dikmeyi bilen ama makinesi olmayan bir kadın için 700 tl ekmek teknesi anlamına geliyor.  Bu ufak miktarda para ticari zekası olan bir kadın için düzenli gelirin ilk adımı olabilir.

Üstelik Türkiye İsrafı Önleme Vakfı aldıkları mikro krediyi düzenli ödeyen ve iş yerini geliştirmek isteyen kadınlara yeniden ve daha fazla kredi vererek desteklerini zamanla arttırıyor.

Mikrokredi sistemi 1976 senesinde Bangladeş’te uygulanmaya başlandı. Mikrokredi sistemi nobel ve avrupa birliği ödülleri almıştır. Bu sistem sayesinde Türkiye’de yaklaşık 10000 kadın iş hayatına atılırken ihtiyaç duyduğu desteğe mikro kredi sayesinde ulaşmıştır. Eğer küçük çaplı bir iş kurmak istiyorsanız bu kredilerden alarak evinizin bir bölümünü atölyeye çevirebilirsiniz. Bu sistemden faydalanarak şu anda dükkan sahibi olan bir çok kadın bulunuyor.

Mikro kredi aldığınızda herhangi bir senet imzalamak zorunda değilsiniz. Ödeyemediğinizde kapınıza icra memurları gelmiyor. Tamamen karşılıklı güvene dayalı olarak verilen mikrokredilerin geri ödenmesiyle ilgili de şimdiye kadar bir sorun yaşanmamış. Bu konuda Türk kadınlarının dürüstlüğü de hemcinslerinin krediden faydalanmasına olanak sağlıyor.

Mikro krediden faydalanan Aynur Demirtekin en güzel örneklerden birisi.  İlk olarak 700 tl ile ilk iş bir dikiş makinesi almış. Ardından küçük bir tekstil atölyesiyle vergi mükellefi olan Aynur Demirtekin en büyük hayalinin gerçekleştiğini söylüyor. Aynur Demirtekin her yıl düzenli olarak mikro kredi alıyor ve aldığı miktarlar her yıl artış gösteriyor. 2012 yılı içerisinde 12000 tl mikro kredi alan Aynur Demirtekin başarılarını her geçen yıl arttırıyor.

Yorumlar

  1. biz de görüştük eğitimle veriyolarmış krediyi alıcaz tavsiye ederim

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*