İthalatta Büyük Değişim

Gümrük ve Bakanı Hayati Yazıcı, “ticarette en kolay ve güvenilir ülke olma” hedefi doğrultusunda çalışmalarını sürdürdüklerini, bu konuda gümrük mevzuatında devrim niteliğinde yenilikleri hayata geçirdiklerini dile getirdi.

 

Son olarak bu yılın başında Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılması Yönetmeliği’ni çıkardıklarını ifade eden Yazıcı, ithalatçı firmalara ” Yekilendirilmiş yükümlü statüsü” kazandırılacağının altını çizerek, ülkemizde ticaret yapmak isteyen yabancı yatırımcıların da önünü açmış oldu.

 

ithalatatatat

Bu statüye sahip firmaların “yerinde gümrükleme”, “izinli gönderici” ve “ortak transit” uygulamalarının sağladığı avantajlara kavuştuğunu vurgulayan Yazıcı, “Yetkilendirilmiş yükümlü statüsü alan firmalar yerinde gümrükleme imkanına kavuşarak ürünlerinin gümrükleme işlemlerini gümrük sahası yerine kendi tesislerinde yapma imkanına kavuştular. Şimdi hazırladığımız yönetmelik taslağı ile ithalatta da yerinde gümrükleme işlemine geçilecek. Böylece gümrük işlemleri ithalatçı firmanın kendi tesislerinde yapılacak. İthal edilen eşya da iç gümrüğe getirilmeden doğrudan firmanın tesislerine sevk edilebilecek” diyerek yolunda önemli bir değişiklik olacağının altını kalın kalın çizdi.

 

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*