İstiridye Yetiştirme Fikri

Türkiye’de yeni bir üretim alanına adım atıldı. İlginç, zahmetli, sabır gerektiren,  bir o kadar da getirileri olan istiridye yetiştiriciliği çığ gibi büyüyor.
Tabiri caiz ise en bakir girişimcilik alanı istiridye yetiştiriciliğidir.
Balık restaurantlarda, balıkçılarda artık satışı kolay olan istiridye, bundan birkaç yıl öncesine kadar paha biçilemezdi. Fakat Türkiye’de üretime start verilmesi  ile hem tüketicinin hem üreticinin yüzü gülmeye başladı. Ancak şuanda üretim talepleri karşılamakta zorlanıyor.


Bir fırsat kapısı arayan yeni girişimciolarak siz bu boşluğu kesinlikle değerlendirmelisiniz.
İstiridyeler üreme eşeyli üreme şeklinde olmaktadır ve yüksek oranda döl verimi vardır. 1 istiridyeden olumlu şartlar altında 100 milyon yumurta alımı sağlanabiliyor. Türkeye’ye şuanda birçok ülkeden istiridye talebi olmakta fakat girişimcilik ve üretim olduğundan talepler geri çevrilmektedir.
Yetiştirmek ise, alabalık çiftlerindeki sistem ile oluyor. Balık yetiştiriciliği ile aşağı yukarı aynı tanımlanabilir. Yavrular kuluçkahanelerde üretiliyor ve yetiştirme tesislerinde büyütülüyorlar.

Deniz kenarlarında üretilebilecek bir tesis için ilk adım olarak 500 bin TL maliyet gerekmektedir.
Marmara ve Ege denizi çevresi bu iş için uygun alan olarak belirlenmiş. Fakat girişimcilik talepleri şuan için çok azdır.
Su ürünleri konusunda deneyimli insanlar ise geleceğin en gelir getiren girişimi olarak istiridye yetiştiriciliğini gösteriyor. İstiridyelerin ise alıcı bulamaması gibi bir ihtimal söz konusu değil. Şu anda Türkiye üretim olmadığı için bütün talepleri geri çevirir konumda

 

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*