İşte mart 2011 Yoksulluk Sınırı

in açıklamasına göre 4 kişilik bir ailenin mart ayındaki 2834 TL, ise 871 TL

Türk-iş bu incelemeyi yaparken Ankarada yaşayan 4 kişilik bir aileyi baz alıyor.Sağlıklı,dengeli beslenmek için gereken minimum tutarı 871 TL olarak belirlemiş.Gıda harcaması ile birlikte yapılan konut,elektrik,doğalgaz,ulaşım,sağlık ve eğitim için yapılan harcamaları da katınca yoksulluk sınırı 2834 TL ye çıkıyor.

‘Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin ‘gıda için’ yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 2,13 oranında geriledi.Bu yıl ik çeyrek itibariyle artış oranı % 0,32 olurken,gıda enflasyonunda artış oranı 12 ay itibariyle %3,02 ye kadar yükseldi

Türk-iş Yoksulluk sınırını açıklarken nelere dikkat ediyor?

yoksulluk sınırını açıklarken temel gıdaları baz alıyor.Bir grupta Süt ve süt ürünleri, bunun yanın sıra et,tavuk,balık,sakakat gibi yiyecekler diğer grupta, Ekmek ,un ,pirinç,bakliuyat gibi temel gıdaları başka bir grupta ,yağ,margain gibi gıdalarıda diğer bir grupta toplanıyor. Bu grulardaki ürünlerin ortalama fiyatlarına bakıyor. Bu ay zeytinyağı ve margarinin ortalama fiyatı artarken, beyaz peynirin ortalama fiyatının düştüğünü belirtiyor Türkiş. Ayrıca ET ve Balık kurumu sayesinde balık ve kıymanın değerininde normalden daha az olduğunu söylüyor.

Bütün bunların hesabı yapılınca 2011 mart ayı açlık sınırı 871 TL çıkmış. Yoksulluk sınırı ise 2834 TL.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*