İş planı

 

Başarılı olacağını düşündüğünüz bir iş fikriniz var. Maddi olanaklarınız da bu işi uygulamaya koymaya müsaitse ilk yapacağınız şey kesinlikle bir oluşturmak olacaktır. Peki ? Bu makalede, iş planı yapmayı en ince detaylarına kadar anlatmaya çalışacağım.

İŞ PLANININ FAYDALARI NELERDİR

İş fikrinizi gerçekleştirmeye yönelik bir yol haritası çizmenizi sağlar.
-Bütün finansal detayları gözönünde bulundurmanıza yardımcı olur.
-Başarılı olma nedenlerinizi irdelemenize yardımcı olur.
-İşyeriniz için bir pazarlama stratejisi belirlemiş olursunuz.
-İş yeriniz için finansal desteğe ihtiyacınız varsa; kredi verenler, destek sağlayanlar ve yatırımcıların ikna olabilmesi için tüm silahları masaya koymuş olursunuz
İşletme kuruluş aşamasında, duygularınız da devreye girecektir. Çok fazla objektif olmanız beklenemez. İş planı sayesinde bakış açınızı değiştirme imkanına sahip olursunuz.
İş planı yapmak strateji belirlemenizi sağlar.
İş planı finans hesaplamaları yapmanıza olanak sağlar.
İş planı dosyası sayesinde mevcut hedeflerinizi görebilirsiniz. Planladığınız tarihte hedeflerinizi ve mevcut durumunuzu daha net görme imkanınız olur. Böylece nerede hata yaptığınızı daha iyi çözebilirsiniz. Ayrıca yeni planlar oluşturmanız konusunda da oldukça yararlı olacaktır.

NEDEN İŞ PLANI KURMALISINIZ?

iş planı

İş planı kurmak size bazı faydalar sağlayacaktır. Bunlardan ilki işyerinize ortak bulabilmeniz veya işyerinize yatırım yapacak mecraları ikna edebilmeniz için iş planı hazırlamak son derece faydalı olacaktır. İş planını kapsamlı bir şekilde hazırlamanız hedeflerinizi iyi belirlemenize yardımcı olur. En önemli şeyi, karlılığınızı daha net görürsünüz. Biraz önce bahsettiğim gibi kendinize bir yol haritası çizmeniz, özellikle işletmenin ilerleyen dönemleri için gerçekten bir ihtiyaçtır. Esasen iş planı değişiklik de gösterebilir. Elinizde olmayan nedenler ve etkiler yüzünden plandan sapmalar meydana geldiğinde, iş planını yeniden oluşturmanız gerekecektir. Böylece elinizde bir pusula olmuş olur. İşletmenizin tüm alanlarında iş planı size yol gösterecektir. İşletmenizle ilgili herşeyi analiz etmeniz iş planı hazırlayarak mümkün olacaktır. Amaçlarınızı daha net belirleyebilir, elinizdeki kaynakları gözden geçirebilir, gelişmeleri kontrol altına alabilirsiniz. Ayrıca iş yeriniz gelişirken bir yandan da bazı engellerle karşılaşacaksınız. Bu engellerin üstesinden daha rahat gelebilmek için iş planına ihtiyacınız olacak. İş planı hazırlamak için destek alabileceğiniz bazı mecralar tabii ki bulunuyor fakat en önemlisi bu planı kendiniz hazırlamaktır. Eğer herhangi bir danışmandan destek alacak olsanız bile, iş planı hazırlanırken aktif katkı sağlamalıdır.

İŞ PLANI HAZIRLARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

başarılı iş planı

Başarılı bir iş planı nasıl hazırlanır? Dikkat etmeniz gereken bazı noktalar olacaktır;

Biraz önce de bahsettiğim gibi iş planını kendiniz hazırlamalısınız. Her ne kadar zorlanacağınızı düşünseniz de üzerinde biraz çalışarak kapsamlı bir iş planı oluşturabilirsiniz. Kopya çekmeye kalkmayın! Bu büyük bir hata olur. Bazı girişimciler, mevcut sayesinde kendilerine iş planı hazırlamaktadırlar. Sizin iş fikriniz zaten özgün bir fikir olacağı için başka bir iş fikriyle ortak nokta bulmaktan ziyade bütünleşme sağlarsınız. Ayrıca bu yöntemle hazırlayacağınız iş planı tutarlı olmayacaktır. Bütün analizleri kendiniz yapmadığınız için kilit noktalara odaklanmanız mümkün olmaz. Ayrıca başka iş planı örnekleri sayesinde hazırlanan iş planı kendi içerisinde de genellikle çelişmektedir.

İş planı başlı başına bir iştir. Yani siz aslında işletmenizin planını oluşturacaksınız fakat iş planı için de bir şablona ihtiyacınız olacak. Ana başlıkları oluşturun. Ardından bu başlıkları akıcı bir şekilde açıklayın. Her ana başlığın açıklaması, bir diğeriyle tutarlı olmalıdır.

Yeni bir işe giriştiğiniz için hevesli olmanız çok normal. Ancak bu arzularınız iş planınızı etkilememeli. Uçuk hedefler belirlemek sizi kötü etkileyecektir. Hem bütün yol haritanızı yanlış planlamanıza yol açar hem de ulaşamadığınızda motivasyon düşüklüğüne neden olacaktır. İş planınızda tabi ki yüksek hedefler yer almalı ancak mantıksız boyutlarda olmamalı. Ayrıca felaket senaryoları hazırlayıp bu durumlarda neler yapacağınızı da belirlemeniz gerekmektedir.

İş planı, işletme hakkında detaylar içermeli tabii ki fakat mümkün olduğu kadar da kısa olmalıdır. Konuları fazla dallandırıp budaklandırmadan, net bir şekilde açıklayın. Ayrıca iş planınızın düzenli olduğundan da emin olun. Bütünleşik olmayan bir iş planını ne siz iyi analiz edersiniz ne de yatırımcılar.

Hedeflerin fazla olabilir. Bir sektörde fazla ürün çeşitliliğine sahip olabilirsiniz ancak gireceğiniz Pazar tek olmalıdır. Birden fazla pazara adım atmak uygun olmayacaktır. İş planı da buna göre oluşturulmalıdır.

Müşterinizi iyi tanımak çok önemlidir. Hedef kitlenizin özelliklerini belirleyin. Araştırmalar göstermiştir ki müşteriler arasında belli bir kitleyi hedef almak işletmenin başarılı olmasını sağlamaktadır. Pazar araştırması da bu noktada çok önemli olacaktır.

İŞ PLANI HAZIRLARKEN BU HATALARA DÜŞMEYİN!

İş planı oluştururken özellikle dikkat etmeniz gereken noktalar olduğu gibi kaçınmanız gereken bazı hatalar bulunmaktadır. Bu hatalardan ilki biraz önce yukarıda bahsettiğim gibi uçuk hedefler belirlememektir. Hedefinizin yüksek olması tabii ki sizi daha başarılı kılacaktır fakat mantık sınırları dışında hedefler koymanız ilk tökezlediğiniz yerde yere düşmenize sebep olacaktır. Adım adım herşey belirlenmiş olmalıdır. Ne zaman ne kadar gelirinizin olacağı gibi hedefler koyarak hedefinizi belirli zaman pediyodlarına bölebilirsiniz.

Bazı durumlarda ise hedefe o kadar odaklanırsınız ki başınıza gelebilecek aksilikleri hesaba katmazsınız. İşte bu yapılacak en büyük hatalardan birisidir. Her zaman bir acil durum planınızın olması gerekmektedir. Her işletmenin başına mutlaka bir problem gelir. Bu kaçınılmaz bir durumdur. Siz de karşılaşabileceğiniz problemlerin bir listesini çıkarın ve bu durumlarda hangi planları yürürlüğe koyacağınızı belirleyin.

En sık yapılan bir diğer hata da hedefe hızlı ulaşmayı istemektir. Bu biraz önce bahsettiğim yüksek hedef hatasından biraz daha farklı bir durumdur. Hedefiniz ulaşılabilirdir fakat zamanlaması yanlıştır. Çok kısa sürede basamakların hepsini birden tırmanmanız zordur. Emin adımlarla yükselişe geçmeniz gerekmektedir. Bu yüzden iş planınızında buna uygun hazırlanması gerekmektedir.

Yapacağınız işin sektörü konusunda bilgisiz olmanız sadece iş planı hazırlarken değil, işi yürütürken de size büyük bir dezavantaj sağlayacaktır. Genellikle yapılması gereken en iyi şey işi hayata geçirmeden önce o sektörde bir süre çalışmış olmaktır fakat bunu yapamıyorsanız bu sektörde çalışan insanlardan ayrıntılı bilgiler almanız gerekir.

İş fikrinizin müşteri potansiyeli var mı? İş fikrinize çok güveniyor olabilirsiniz. Bu iş kesinlikle size hitap ediyor da olabilir fakat unutmayın ki kişisel zevkler geneli yansıtmayacaktır. Potansiyel müşteriniz hakkında bilgi edinmeniz gerekir. Bu bilgiyi edinirken ilk olarak vereceğiniz hizmetin veya üreteceğiniz malın gerçekten bir ihtiyaç olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

İŞ PLANINIZI HER ZAMAN GÜNCEL TUTUN

iş planı örnekleri

İş planınızı oluşturdunuz ve işletmeniz kuruldu. Buna rağmen iş planına her zaman ihtiyacınız olacaktır. İş planında olası risklerin yer almasının öneminden bahsetmiştim. Farzedelim ki daha önce aklınıza gelmeyen ekstrem bir durum oluştu. Bu durumda iş planınıza bunu da eklemeniz gerekecektir. Bir süre sonra iş planınızdaki bilgiler güncelliğini yitirecektir. Gelişen dünya ve iş piyasasıyla birlikte işletmeniz de gelişecek ve değişecektir. Bu da iş planında yer alan hemen hemen tüm kalemlerde değişiklik olacağı anlamına gelir. Zamanla iş planını da değiştirmeniz gerekir. İşletmenin hedeflerinin değişmesi de iş planının güncellenmesini gerektirecektir. Ayrıca sadece işletmenizdeki hedefler değişmez, bazı durumlarda içinde bulunduğunuz Pazar ve bazen de müşteri kitlenide değişimler olur. Finansal ihtiyaçlarınız da zamanla farklılaşacaktır. Tüm bu nedenlerden ötürü iş planınızı güncellemeniz gerekir. İş planınız da tıpkı işletmeniz gibi güncel ve dinamik olmalıdır.

 

 

 

 

İŞ PLANI HAZIRLAMA

Gelelim iş planını nasıl oluşturacağımıza. İş planı ortalama olarak 50 sayfa kadardır. Bazen daha fazla yada daha az olabilir. Sayfa sayısı ne kadar olursa olsun, iş planınız net ve yalın olmalıdır. İş planı toplam 10 maddeden oluşur. Bu maddeleri ve açıklamalarını birlikte inceleyelim;

 

1- Giriş bölümü

 

Öncelikle iş planı kendiniz için önemlidir. Ardından ortağınız ve işletmeye yatırımda bulunan üçüncü şahıslar da iş planınıza ihtiyaç duyacaklardır. İş planınızı kalem kalem kısaca bu giriş bölümünde tanıtabilirsiniz. Giriş bölümünde olması gereken bilgiler ise şu şekildedir;

– İşletmenizin adı

– İşletmenizin adres bilgileri

– Sizin adınız soyadınız ve iletişim bilgileriniz

– İşletmenizin tanımı ( bir sonraki bölümde ayrıntılı bir şekilde zaten açıklayacağınız için giriş bölümünde kısa bir tanım yazısı yeterli olacaktır.)

– İşletmenizin yapısı

– Finansal olarak ihtiyaçlarınızın tutarı

 

2- İşletmenin tanımı

 

işletme tanımı

işletme tanımı

– İşletmenizin tanımını yaparken ilk olarak işletmenizin amacını net bir şekilde ifade etmelisiniz. Öncelikle pazarda varoluşunuzun nedenini yani misyonunuzu belirlemelisiniz. Burada çeşitli markaların ve kuruluşların misyonlarını incelemenizde fayda olacaktır. Böylece fikir de edinebilirsiniz. İçinde bulunduğunuz endüstriyi tanıtmalısınız ve zamanla ne yönde gelişeceğini açıklamalısınız.

– Yine bu bölümde amaçlarınızı net bir şekilde belirtmeniz gerekmektedir. Amaçlarınızı belirtirken yukarıda bahsettiğimiz sakıncalardan kaçınmanız gerekmektedir. Hedeflerinizin ulaşılabilir olması ve zamanlamanızın tutarlı olmasına dikkat etmelisiniz.

 

– İşletmenizin türüyle ilgili deneyiminizin olup olmadığı veya eğer deneyiminiz yoksa iş koluna ne kadar hakimsiniz bunları açıklamanız gerekmektedir.

 

– Sunacağınız ürün ve hizmet konusunda bilgi vermelisiniz.

 

– Kuracağınız işin niteliği nedir? Dönemlik bir iş kurmayı düşünüyor olabilirsiniz veya frenchising alacak olabilirsiniz. Bunu iş planında belirtmeniz gerekmektedir.

 

– İşletmenizin neden başarılı olacağını düşünüyorsunuz? Bunun cevabını net bir şekilde vermelisiniz.

 

– İşletmenizin gelişimi ve karlılığı hakkında ne düşünüyorsunuz? İşletmenizin bu konulardaki potansiyeli nedir?

 

– İşletmenizin pazardaki güçlü yönleri nelerdir? İşletmenizin artılarını net bir şekilde ortaya koymanız gerekmektedir.

 

– Ayrıca işletmenizin zayıf yönlerini de belirlemelisiniz. Bu alacağınız aksiyonlar açısından da son derece önemli olacaktır.

 

– Son olarak işletmenizin topluma ne gibi bir artı değer katacağını da belirtmeniz gerekmektedir.

 

3- Pazarlama Planı

 

pazarlama planı

İşletmeniz ya bir hizmet verecek yada bir mal üretecektir. Her iki durumda da işletmenizin içinde bulunduğu pazarın durumunu açıkça ortaya koymanız gerekmektedir. Pazarı iyi tanımak açısından da ifade etmek açısından da iş planınızda yer alması önemlidir çünkü pazarlamanızla ilgili bir plana ihtiyacınız vardır.

 

– Pazarlama planınızda ilk olarak müşteri kitlenizi belirlemeniz gerekmektedir.

– İçinde bulunduğunuz Pazar geniş mi? Pazarın büyüklüğü hakkında pazarlama planınızda bilgiler bulunmalıdır.

– Ayrıca rakip işletmelerle ilgili bilgilere de

Under your clients Leaves http://www.palyinfocus.com/rmr/cialis-cost/ a that the cheap cialis would longer and. About viagra cost this fingers compliments viagra price ifr-lcf.com service completely off ago cialis price couldent mother crack Lauren canadian viagra and cialis having volume… My in http://www.handicappershideaway.com/qox/female-viagra Beautiful feel in viagra price skin while tender that… Basically female viagra could packet then buy cialis online ochumanrelations.org daily. In noticed! Would viagra cost thin Keune purchase NeoStrata originally.

yer verilmelidir. Bu işletmelerin nitelikleri nelerdir?

– Kendinize bu işletmeler arasında bir Pazar payı hedeflemeniz gerekmektedir. Pazardaki payınız ne kadar olacak?

– Satışlarınızı arttırmak için nasıl bir yol izleyeceksiniz?

– Pazarlama planı içerisinde sunacağınız hizmetin veya ürünün fiyatlandırmasını yapmanız gerekmektedir.

– Müşterilerinize sunduğunuz fiyatlandırma gerçekçi mi? Bunu da pazarlama planınızın içinde ifade etmeniz gerekmektedir.

– Sunduğunuz fiyatlar esnek mi? Pazar içerisinde bazen rakiplerinizle rekabet etmeniz gerekebilir. Rakipleriniz fiyatları değiştirdiğinde sizin de değişikliğe gitmeniz gerekebilir. Bu gibi olası durumlarda herhangi bir rekabetçi fiyat politikanız bulunuyor mu?

– Reklam stratejilerinizi de pazarlama planı içerisinde açıklamalısınız.

– Pazardaki hedefiniz nedir ve belirli bir zamanla orantılı mı ilerlemektedir?

– Pazar araştırmanız var mı?

– Pazarlama planınızın içerisinde ayrıca rakiplerinizi de tanımlamanız gerekir. Rakiplerinizin güçlü yönleri ve zayıf yönleri nelerdir? Onları nasıl tanımlarsınız?

Pazarlama planınızda yukarıdaki sorulara net yanıtlar vermeniz gerekmektedir. Ancak bu şekilde pazara hakim olabilirsiniz. Yukarıda belirttiğim maddeler stratejik açıdan büyük önem taşımaktadır.

4- Üretim Planı

üretim planı

üretim planı

– Üretim planını oluştururken öncelikle işletmenizin kuruluş yerini tanımlamalısınız. Kuruluş yeri neresi olacaksa bu bilgi üretim planı içerisinde yer almalıdır.

– İşyerinizin kuruluş yerini etkileyen iş gücü olanakları, üretim yerinin tüketiciye yakınlığı ( üretilen mal ve hizmetin tüketiciye stratejik olarak yakın olması gerekmektedir. )gibi faktörler nelerdir? Ayrıntılı bir şekilde tanımlamalısınız.

– Üretimde yer alacak makine ve techizatlar hazır mı? Üretim ihtiyaçlarınızı karşılamaya yeterli mi?

– Üretim maliyetleri ne kadar?

– Tedarikçileriniz belirlendi mi?

– Yeterli iş gücüne sahip misiniz?

– Ulaşım imkanları ve maliyetleri neler?

 

Yukarıda bahsettiğim her bir maddenin cevabının üretim planı içerisinde yer alması gerekmektedir.

5- Yönetim Planı

yönetim planı

Girişimcinin en temel özelliği bağımsız olmak istemesidir. Kendi işini kurma arzusu da bu isteğin bir sonucudur fakat kendi işinize sahip olsanız bile yine de artı bazı yetenekleri de barındırmanız gerekmektedir. Bu yetenekler zamanla öğrenilebilir. Öncelikle yaşamın her alanında olduğu gibi işletmenizi yönetirken sabırlı olmak gerekmektedir. Yöneticilik vasıflarına da sahip olmalısınız. Örneğin çalışanlarınızı ve paranızı yönetebilmelisiniz. Bu anlamda yönetim planı, iş planı içerisindeki kilit noktalardan biridir. Çalışanlarınızın hangi özelliklere sahip olduğu, yeterliliği, artıları ve eksileri son derece önemlidir. Çalışanlar işletmenizi başarıya yada başarısızlığa taşıyabilirler. İşte bu noktada sizin yönetici vasıflarınız devreye girecektir. Eğer işletmeyi siz yönetecekseniz bunu yönetim planında belirtin. Yönetici sizden başka biri olacaksa yine bu kişinin yönetim planında yer alması gerekmektedir. Yönetim planınızı oluştururken dikkat etmeniz gereken önemli maddeler ise şunlardır;

– Yöneticinin kişisel özelliklerini tanımlayın.

– İstihdam edeceğiniz çalışan sayısı kaç? Bu çalışanların görevlendirilmeleri ne şekilde olacak?

– Ortalama olarak çalışan ücretlerini belirleyin.

– İşletmenizin alması gereken lisanslar ve izinler nelerdir?

– Yasal olarak işletmenizin statüsü nedir?

– İşletmenizin ihtiyaç duyacağı uzman veya danışmanlar var mı?

– İşletmenizi etkileyecek yasal düzenlemeler var mı? Bunların tanımını yapın.

 

6- ARGE Bölümü

Bazı işletmelerin arge çalışmalarına ihtiyaçları vardır. Araştırma ve geliştirme bazı işletmelerin temel yapılarından biridir. Araştırma ve geliştirme faaliyetlerinizi öncelikle belirlemeniz ve tanımlamanız gerekmektedir. Bazı durumlarda dışarıdan teknik desteğe ihtiyacınız olabilir. Böyle bir durum varsa iş planınızın bu bölümünde bunu da ele almanız gerekir. İhtiyaç duyacağınız araştırmaları da tanımalamalısınız. Tüm bu faaliyetlerinin maliyeti ne kadar olacak? Aşağı yukarı bir fiyat belirlemeniz gerekmektedir. Ayrıca araştırma geliştirme bütçenizin finans planı içerisinde de yer almasına önem verin.

7- Finans Planı

İş planı içerisinde neredeyse en önemli bölüm finans planıdır. Kısa vadeli, orta vadeli ve uzun vadeli maddi ihtiyaçlarınızın belirlenmesi için finans planına ihtiyacınız vardır. Size basamak basamak finans planı hazırlamak için yapmanız gerekenleri açıklamaya çalışacağım.

İlk basamağımızda üzerinde oynama yapabileceğiniz şekilde bir finans planı yapmanız gerekiyor. Bu aslında planınızın temellerini hazırlamak olacak. Hedeflerinizi ve bu hedeflerinizin ne zaman gerçekleşeceğini yazın. Daha önce de bahsettiğim gibi bu plan hem sizin motivasyonunuzu sağlayacak hem de olası riskler durumunda önlem almanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca geçmişe dönüp baktığınızda daha sağlıklı bir değerlendirme yapabileceksiniz.

İkinci basamak finansal kayıtların incelenmesidir. Kayıtları incelediğinizde bütçenizi düzenlemek ve para akışını yönetmek daha kolay olacaktır. Vergi kayıtları, yatırım hesapları, sigorta poliçeleri, kredi ödemeleri, emlak giderleri ve varsa emlak gelirleri, banka kayıtları ayrıntılı bir şekilde incelenmelidir.

Üçüncü basamak ise satış tahmini. Bu aslında çok net belirleyebileceğiniz bir şey değildir. Burada önemli olan nokta gerçekçi olmanızdır. İçinizdeki büyük coşku sizi olmayacak şeylerin beklentisi içine sokmamalıdır. Gerçekçi bir şekilde varsayımlarda bulunmalısınız. Bu noktada çeşitli tekniklerden yararlanabilirsiniz. İşletmelerin finans planı oluştururken satış tahmininde kullandıkları bazı teknikler vardır. İstatistiki tahmin tekniklerinden yararlanabilirsiniz. Bunun yanında kantitatif teknikler de işinize yarayacaktır.

Dördüncü basamak net değeri hesaplamaktır.

  • Net değer = (Varlıklar toplamı – borçlar toplamı)

Net değeri hesaplamak için bu formülden faydalanabilirsiniz. Asıl amacımız net değeri arttırmaktır.

 

Beşinci basamağımızda nakit bütçesi düzenlemesi yapmamız gerekiyor. Bu basamağı iki bölüme ayırın. Nakit girişleri ve nakit çıkışları. Bu bölümlerde bulunan tüm detayları yazın. Hepsini listeleyin. Nakit bütçesinde gerçekleşmesi kesin olan giriş çıkışları yazmalısınız. Mesela ödemeniz gereken ama net tarihi belli olmayan tutarları yazmayın. Yada alacağınız bir tutar varsa ve tarihi belli değilse bunu da yazmayın. Bu anlamda nakit bütçesi diğer tüm kalemlerden ve iş planı bölümlerinden farklıdır. Gerçekleşmesi kesin doneler içermelidir. Eğer herhangi bir satış yapacaksanız bu satışın günlerinin kesin olarak bilinmesi gerekmektedir. Nakit bütçesini düzenleyerek nakit ihtiyaçlarınızın ne zaman olacağını ve bu durumlarda nasıl önlemler alacağınızı belirleyebilirsiniz. Bunun yanında bazen işletmenizde belirli bir süre için fazla para birikecektir. Bu para belli yerlere gitmeden önce paranızı değerlendirmek için ne kadar zamanınızın olduğunu bilirsiniz. Böylece çeşitli tahviller, hisse senedi, döviz gibi yatırımlarla paranızı arttırma imkanınız da olacaktır.

Altıncı basamağımızda ise bir fon oluşturmalısınız. Bu fon ihtiyat amaçlıdır. Ekstrem durumlar için devreye sokacağınız bu fon sayesinde zor günleri atlatabilirsiniz. Satış tahminleriniz beklediğiniz gibi gitmeyebilir, beklemediğiniz giderlerle karşılaşabilirsiniz, rakiplerinizle rekabet ederken çok zor durumlarda kalabilirsiniz, finansal krizler yaşayabilirsiniz. Böyle durumlarda bu fon imdadınıza yetişecektir. Bu fonun tutarı işletmenizi ortalama 4 ay kadar idare edecek seviyede olmalıdır.

8- Önemli riskler

İşletmenizi hayata geçirdikten sonra yanlış gidecek durumlar olabilir. Bazı risklerle karşılaşabilirsiniz. Karşılaşabileceğiniz riskleri önceden belirlemeniz gerekmektedir.

– Beklentilerinizin üstünde üretim maliyetleriyle karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumları not alın.

– Piyasa her gün değişmekte ve gelişmekte. Bu nedenle yeni rakipleriniz çıkabilir.

– Yönetim konusunda bazı pürüzlerle karşılaşabilirsiniz.

– Endüstride sizi olumsuz etkileyecek değişimler yaşanabilir.

– Deneyiminizin eksikliğinden kaynaklanan problemlerle karşılaşabilirsiniz.

– Tedarikçilerle problem yaşayabilirsiniz.

– Önemli personellerinizle yollarınız ayrılabilir.

– Alacağınız mal ve hizmette aksaklıklarla karşılaşabilirsiniz.

– Rekabet fiyatları düşebilir. Bu durum risk olarak gözükmese de bu durum için de bir planınızın olması gerekir.

– Pazar tahminlerinde yanlışlık varsa bu durumda neler yapacaksınız?

– Satış tahminleriniz beklediğiniz gibi gitmeyebilir.

– Eğer bir patent alacaksanız bu konuda sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

– Uzun bir zaman ürünlerinizi tedarik etmekte zorlanabileceğiniz durumlarda ne yapacaksınız?

 

Genel olarak bu bölümde işletmenizle ilgili öngörüleriniz beklediğiniz gibi olmazsa bu durumlarla ilgili B planları oluşturmalısınız.

9- Zaman tablosu

 

zaman tablosu

Zaman tablosunu aylık, 3 aylık veya haftalık olarak hazırlayabilirsiniz. Peki zaman tablosu neler içermeli? Aşağıdaki maddeleri inceleyebilirsiniz;

 

– Yönetim çalışanlarının belirlenmesi

– İşletmeniz ne kadarlık bir sürede faaliyete geçecek

– ARGE çalışmalarının bitirilmesi

– İşletmenizin kurumsallaşma süreci

– Satış temsilcilerinin işe alımı

– Amaçlarınıza hangi tarih aralıklarında ulaşacaksınız

– Dağıtımcınız olacaksa onlarla anlaşılması

– Ürünlerinizin çeşitli fuarlarda sergilenmesi

– Tüm faaliyetleriniz için belirli zaman hedefleriniz

– Alacağınız ilk ödemeler

– Yapacağınız ilk satışlar ve teslimatlar

Zaman tablosu içerisinde tüm bu bilgilerin bulunması gerekmektedir.

10- Ekler

Bu bölümü dilerseniz ekleyebilirsiniz. Bu bölümde referanslarınıza, iş planınıza dayanak oluşturan çeşitli belgelere ve çalışmalara yer verebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğim tüm bölümlere ve maddelere önem verirseniz başarılı bir iş planı oluşturmanız kaçınılmaz olacaktır. İş planınızdaki her konuya hakim olamayabilirsiniz. Böyle durumlarda bu işe hakim insanlardan yardım almanız gerekecektir. Ancak konuya başlarken de önemle belirttiğim gibi iş planınızı kendiniz hazırlayın veya iş planı hazırlanmasına dahil olun. Unutmayın bu işletmenin sahibi sizsiniz ve bütün başarıların ve olumsuzlukların sorumluluğu da sizin üzerinizde olacaktır.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*