İş Fikri Belirleme ve Uygulama Süreci Hakkında

isfikri-belirleme-sureciİş fikri, hiç şüphesiz bir yola çıkarken; maddi ve manevi bir birikimi o yola koyma aşamasında ki en önemli unsur olmaktadır. Bu nedenle, yapılacak olan işin yani uygulamaya konulacak fikrin doğru seçilmesi olması, bu bağlamda bazı temel kıstasları yerine getiriyor olması oldukça mühimdir. Eğer, doğru ve bilinçli bir şekilde hareket edilmez ise; fikir sağlıklı bir şekilde uygulamaya konulamaz. Az önce sıralayacağımız maddeler sayesinde, sizlerde fikirleri uygulamaya koyarken daha bilinçli hareket edebilirsiniz.

İş Fikri Belirleme ve Uygulamaya Koyma Aşamasında Önemli Noktalar

  • Belirlenecek fikir, maddi açıdan ve uygulamaya konulması aşamasında sizlere tamamen uygun olmalıdır. Zira, sadece fikir yeterli değildir. Fikri uygulayacak kişiler ile uyumlu bir fikir olması önemlidir.
  • İş fikri belirleme hususunda daha önce bu şekilde bir fikrin olup olmadığını iyi analiz etmeniz, bu alanda var olan firmaları, girişimleri incelemeniz gerekmektedir. Nitekim, gireceğiniz bu yolda/süreçte daha önceden kimlerin yer aldığını ve neler yaptığını bilmek size her zaman artı puan kazandıracaktır.
  • Bir ilk defa sizin tarafınızdan bulunmuş ve mantıklı ise çok etkili olabilir. Lakin, illâ yeni ve özgün bir fikir bulmak zorunda değilsiniz. Var olan bir fikri ufak bir geliştirme ve yenileme ile daha iyi bir hale getirmeniz, olumlu sonuçlar almanızda mümkündür.
  • Uygulama aşamasında fikrinizi tek başınıza mı yoksa ekip olarak mı yapabileceğinizi iyi düşünmeli, eğer tek başınıza bu yola doğrudan giriş yapamıyor iseniz; mutlaka fikriniz daha doğrusu iş alanınız ile uyumlu bir ekip kurmalısınız.

Doğru iş fikri, her zaman fikri uygulayacak olan kişinin maddi ve manevi gücü ile bütün olmalı. Akabinde, bu fikri imkânlarınız dahilinde yola koymanız ve başarılı bir şekilde ilerletmek adına istikrarlı bir şekilde hareket etmeniz mühimdir. Ancak bu şekilde sahip olduğunuz fikri doğru ve faydalı bir sonuca ulaştırma şansına sahip olursunuz. Aksi halde, bir çok kişinin yaptığı hataları yapar ve sadece fikir düşünerek hareket edersiniz. Oysa ki, fikir bulmak ne kadar önemli ise; bulunacak fikrin sizin gücünüze uygun oluşu ve uygulamaya alınıp alınamayacağı da çok ciddi bir konudur. Ayrıca, bir fikrin başarılı olma olasılığı da çok mühimdir. Örneğin, yetenekleriniz ve maddi durumlarınız ile bir fikir uyumlu ise başarı olasılığı artar. Ama, fikir her ne kadar dahice olsa bile; yetenek ya da maddi açıdan münasip değil ise başarılı olması çok düşük bir olasılıktır.

Sitemiz, bu bağlamda bir çok farklı fikre ev sahipliği yapmaktadır. Sizlerde çeşitli fikirleri inceleyebilir, bu fikirler doğrultusunda kendinize göre yeni fikirler bulabilirsiniz. Ama, dediğimiz gibi her zaman kendi çevrenize; imkânlarınıza, maddi ve yetenek gibi durumlara ve özelliklere göre fikir bulmaya özen gösterin. Emin olun bu şekilde başarılı olma olasılığınız çok daha artacaktır.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*