İNTERNETTEN SATIŞ

İnternetten satışlarda ürünü zamanında teslim etmeyen parayı iade edecek, yanıltan kara listeye girecek. Sanayi Bakanlığı, vatandaşları mağdur eden otel rezervasyonları başta olmak üzere internetten ve kapıdan yapılan tüm satışlara el koydu. İnternetten satılan konser bileti, telefonla yemek siparişi gibi işlemlerde vatandaşı yanıltan ya da ürünü zamanında teslim etmeyen firmalara 10 gün içinde parayı iade etme zorunluluğu getirildi. Vatandaşın 7 gün olan “cayma hakkı” süresi de 3 aya çıkarıldı. İnternet ve kapıdan satışlarda tüketiciyi yanıltan firmalar kara listeye alınarak, Sanayi Bakanlığı’nın internet sitesinden teşhir edilecek. Sanayi Bakanı Nihat Ergün, artan şikâyetler üzerine kapıdan ve internetten satışların mercek altına alınması talimatı verdi. Sanayi Bakanlığı, her iki alandaki satışlara ilişkin yönetmeliklerde değişikliğe gitti. Tüketicileri korumak için getirilen yeni düzenlemeler şöyle: SATIŞ BELGELERİ İPTAL Özel geziler, park, cadde ve kamuya açık alanlarda yapılan satışlar da “kapıdan satış” kapsamına alındı. Satış yetki belgesi başvurusu için istenen belgeler yeniden belirlendi. İl müdürlüklerine söz konusu başvuruları, ve tüketici şikâyetlerini göz önüne alarak değerlendirme yetkisi verildi. Gerekli düzeltmeleri yapmayan firmaların belgeleri iptal edilerek, Bakanlık internet sitesinden ilan edilecek. Bu firmalara bir yıl süreyle de belge verilmeyecek. Yine kapıdan satışlarda düzenlenen sözleşmelerde, ödemeye ilişkin banka, posta, hesap bilgilerinin yer alması zorunluluğu getirildi. Bundan sonra sözleşmelerde, bir sorun yaşanması durumunda mahkemeye başvuru yapılabileceğine ilişkin bilgi de yer alacak. 10 GÜN İÇİNDE PARA İADESİ ZOR Konser bileti alma, otel rezervasyonu yapma, telefonla yemek siparişi verme gibi işlemler de koruma altına alındı. Bu gibi işlemlerde malın teslim edilmemesi, hizmetin gerçekleşmemesi durumunda tüketicilere 10 gün içinde paraları iade edilecek. CAYMA HAKKI 3 AY Satılan ürüne ilişkin ön bilgi verilmemesi durumunda satışlar geçersiz sayılacak. Bu durumda 7 günlük cayma hakkı süresi 3 aya çıkarıldı. Ancak, altın gibi fiyatı borsada belirlenen ürünlerde, çocuğunun resminin yer aldığı t-shirt gibi tüketici isteğine göre hazırlanan mallarda, ambalajı açılan film, bahis, piyango, müzik cd’leri, gazete ve dergilerin teslimine ilişkin sözleşmelerde cayma hakkı kullanılamayacak. CEP TELEFONU OYUNU BOZULDU Firmalar, “Cep telefonunu kullandığınız için bir daha satılması mümkün değil” diyerek cayma hakkını engelleyemeyecek. Malın kullanımı nedeniyle meydana gelen değişiklik ve bozulmalar değer azalması sayılamayacak. Ancak, değer azalması veya iadenin imkânsızlaşması tüketicinin kusurundan kaynaklanıyorsa, satıcıya malın değerini veya değerindeki azalmayı tazmin etmesi gerekecek. Tüketicinin satın aldığı ürünü “stokta kalmadı” diyerek teslim etmeyen firmaya ceza kesilecek.

Yorumlar

 1. cemalettin says:

  Oh be nihayet. Bu işlere ne zaman el koyacaklar diye bekliyorduk.
  Hele bu turlar varya tam bir rezalet. Tanınmamış otellerde aynı şekilde. Sefil olduk valla.

 2. bahriye says:

  İnternet üzerindeki herşeye kontrol gelmeli. Adı üzerinde sanal alem. Alacaklarınızın sadece resimlerini görüyorsunuz. Yazılarla
  anlaşıyorsunuz. Bu yüzden çok kolay kandırıyorlar.

 3. adısaklı says:

  Geç kalmış bir kanun bana göre.Kanuni şartların tüketici lehine geliştirilmiş olması iyi. Birde bu tür şeyler yapıp, birde bunları tekrarlayan firmalar ilan edilmeli ki millet bunlara bir daha kanmasın.

 4. nevin says:

  Millet artık oturduğu yerde internetten alışveriş yapıyor. Rezervasyonları da öyle.Bu işlere bir düzen ve kural getirilmesi çok iyi olmuş.Burası Türkiye, milleti kazıklayan kazıklayana.

 5. failatun says:

  Böyle yapan firmalar teşhir edilmeli. İnsanlar uyarılmalı.Her yıl çok sayıda insan, bunlara milyarlarca lira kaptırıyorlar. Yazık günah ya.
  Bir daha dolandıracak insan bulamasınlar.

 6. Her yerde olduğu gibi internet ortamında da kötü niyetli kişiler var. Bunları biryandan resmi makamlar, bir yandan da bizler birbirimize söylemek suretiyle temizleyebiliriz.

 7. Necati says:

  Şu kara listeler ne zaman çıkacak? Benim gibi çoğu işini internetten gören biri için bu liste çok önemli. Dolandırıcılar yüzünden çok tedirgin durumdayız.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*