İnternette Girişimcilik

Girişimcilik özetle riski üzerine alma işidir. Girişimci olan kişi üretim faktörlerini uygun bir şekilde bir araya getirerek ürün ve/veya hizmet üreterek kar amacı güder. Günümüzde epey yaygın bir kavram olan girişimcilik, internet ortamında da yayılmaya başlamıştır. İnternette girişimcilik, normal yaşantıdaki girişimciliğe nazaran daha kolay, daha az masraflı ve günümüz koşullarına da uygundur.

İnternetten para kazanmayı amaçlamış hemen her birey bir girişimci modelindedir. Bunun için belirli riskler alır ( site açıp bu siteye masraf yapmak gibi ) ve bu yolda belirli bir çaba sarf eder ( emek faktörü ). Tabii ki en başta da belirttiğimiz gibi riski üzerine alır. Yani bu çalışmalar sonrasında ortaya çıkacak iyi veya kötü sonuçların hepsini kabul eder.

İnternet ortamında girişimcilikten bahsederken bunu birden fazla yolla yapmak mümkündür. Bunları örneklendirecek olursak; site açmak, var olan bir sitenin kazanç planından yararlanmak, çeviri yapmak vb. şeklinde daha birçok yol mevcuttur.

İnternette bir girişimci olarak öncelikle kendinize güvenmelisiniz. Her insanın kendine göre fikirleri vardır ve her insanın fikirleri değerlidir. ‘’Ben yapamam’’ mantığını bir kenara bırakmak gerekir. Kendinize güvenerek bu yolda ilk adımınızı atmış olursunuz. Daha sonrasında da bilgi ve becerilerinizi projenize en uygun şekilde yansıtarak varmak istediğiniz hedefin temellerini atmış olursunuz. İnternet, çok yakın bir çağı ifade ettiği için bu ortamda sizin de yer edinmeniz oldukça mümkündür. Gün geçtikçe internet ortamında yeni projelerle isimlerini duyuran nice kişilere şahit oluyoruz. En basitinden örnek verecek olursak yakın zamanda hepimizin diline yapışan android oyunu Flappy Bird diyebiliriz. Bu oyunun kurucusu olan Dong Nguyen uygulama piyasadayken günde 50 bin dolar kazandığını söylüyor. Girişimcilik buradan da gördüğümüz gibi zor ama bir o kadar kolay olabilen bir süreçtir. Girişimciliğin temel etkeni olmayanı görebilmektir.

Sizin de kafanızda daha önce yapılmamış veya daha önce yapılsa bile bunun daha iyisini yapabileceğiniz bir fikir varsa siz de kendinize bir şans verin. Daha öncede birkaç kez vurguladığımız gibi girişimcilik risk alma işidir. Bu yüzden belki fikriniz değer kazanmayabilir belki başarılı olamayabilirsiniz. Ancak böyle durumlarda da bir girişimci olarak sıfırdan başlamayı da bilmelisiniz.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*