iMKB 30 da Hangi Hisseler Alınmalı

yine 80.000 puanlarada geziyor. Orta vadeli yükseliş trendinin devam ettiğini söylüyor yatırımcılar.Geçen hafta Ulusal-100 endeksi hızlı bir toparlanma yaşadı. Endeks 76 bin seviyelerinden başladığı haftayı 80 bini zorlayarak tamamladı. Bu hareket analistlere göre, orta-uzun vadeli yükseliş trendinin devam ettiğinin bir göstergesi. Öte yandan, bu süreçte de endeksi büyük, güçlü hisselerin sürükleyeceği ifade ediliyor. Söz konusu hisseler ise daha çok -30 içinde yer alıyor. Kısacası, -30 hisselerinin borsanın lokomotifi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Piyasa değeri açısından da -100 endeksinin yaklaşık yüzde 70’ine karşılık gelen -30 hisselerindeki hareket, büyük ölçüde piyasanın da yönünü belirliyor.

İmkb 30 da alınması gereken hisseler Tofaş otomotiv, koza altın, akbank,aselsan,kardemir, enka inşaat, iş bankası, halkbank ve turkcell . Yatırımcılar bu hisselerin alınmasının orta ve uzun vadede kar ettireceğini söylüyorlar.

İMKB-30 hisselerinin endeksin genel yönünü belirleme açısından kritik önem taşıdığını söyleyen ATIG Menkul Değerler Araştırma Departmanı Yönetmeni Osman Kadri Koca, “Yabancı yatırımcıların en çok işlem hacmi gerçekleştirdikleri, takaslarında en fazla sakladıkları ve en uzun süreli yatırım yaptıkları hisseler bunlardır. senedi yatırımı yapan A tipi yatırım fonları da kar beklentisiyle genelde İMKB-30 endeksine dahil senetlerine ilgi gösterir” diyor

imkb 30 hisseleri

imkb 30 hisseleri

Koca’ya göre İMKB-30 hisseleri, likiditesi yüksek, her zaman ve tüm piyasa koşullarında alıcı ve satıcı ile karşılaşabilecek, derinliği olan, daha az riskli hisseler. İMKB-30 endeksine dahil şirketlerin büyük ölçekli ve kurumsal yönetime sahip olmalarının da spekülasyon ve manipülasyon riskini en aza indirdiğine dikkat çeken Koca’nın bu hisselerle ilgili olarak yatırımcılara önerileri ise şöyle:

“Yatırımcılar İMKB-30 hisseleri arasındaki şirketlere yatırımlarını gelecek projeksiyonlarına göre yapmalı. Beklentileri olumlu ise yatırımlarını artırmalılar. İMKB-30 hisselerinden çıkmak istediklerinde ise panik yapmadan, durumu araştırarak, bir süre hissenin performansını izleyerek hareket etmeliler

 

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*