İkinci çeyrekte ithalat ve ihracat verilerinde düşüş

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü, bu senenin ikinci 3 aylık diliminde, ithalat ve ihracat büyümesindeki yavaşlığın dünyadaki lider ekonomilerde gerileme yaşattığını açıkladı.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün yaptığı açıklamaya göre, 2011’in ikinci 3 aylık diliminde ithalat ve ihracat büyümesindeki , G-7 ülkelerinin –Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Kanada- ekonomilerini negatif etkiledi.

BRICS ve G-7 ülkelerinin ekonomilerinin 2011in ilk çeyreğindeki ithalat büyümesi %10,1 iken yılın ikinci çeyreğindeki ithalat büyümesi %1,1de kaldı. Bu ülkelerin ihracat büyümeleri ise ilk çeyrekte %7,7 iken ikinci çeyrekte %1,9 seviyesinde kaldı.

Çin’in ilk 3 aylık dilimde ithalat büyümesi %11,1 iken ikinci çeyrekte %0,7 seviyesine kadar geriledi. Bu gerileme, 2009 senesinin ilk çeyreğinden beri en düşük oran oldu. Çin’in ihracat büyümesi, 2011in ilk çeyreğinde %2,9 iken ikinci çeyrekte bu rakam %10 seviyesine kadar yükseldi.

ABD’de ilk 3 aylık dilimde %11,1 seviyesinde olan ithalat büyümesi, ikinci çeyrekte ise %3e geriledi. İhracat büyümesi ise ilk çeyrekten ikinci çeyreğe %5,6 dan %2,6 seviyesine düştü.

İthalat büyümesinde hızla yükselme görülen tek ülke ise Brezilya oldu. Brezilya’nın ithalat büyümesi ilk 3 aylık dilimde %5,7 iken ikinci 3 aylık dilimde %11,2 oldu.

Mal ve hizmet akışındaki zayıflamanın global ekonomideki toparlanmanın kırılganlığına işaret ettiği ve bu yavaşlamanın başta ABD olmak üzere gelişmiş ülkelerde kemer sıkma politikalarına sebep olacağı ifade ediliyor.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*