İki kara liste dönemi başlıyor

Artık ve Bankalar Birliği üzerinde iki farklı olacak. Bu ay içerisinde konuyla ilgili testler başlıyor.

Yeni yasada Merkez Bankası Türkiye Bankalar Birliği’ne kara liste bilgilerini aktarmak durumunda. Ayrıca Merkez Bankası sistem güvenliği nedeniyle ayrı olarak kara liste tutacak.

Önümüzdeki dönemlerde kara liste bilgileri finans kurumlarına kapalı olacak. Ekonomik politikaların belirlenmesinde bu liste kullanılacak. Yeni yasaya göre Merkez Bankası ve Türkiye Bankalar Birliği ayrı ayrı kara liste tutacak. Böylece kart sahipleri ve borcu olanlar borçlarını daha sağlıklı takip edebilecek.

Geçtiğimiz yıl belirlenen torba yasaya göre Merkez Bankası içerisinde bulunan Risk Merkezi’nin Türkiye Bankalar Birliği’ne geçişi öngörülmüştü. Bu geçiş hakkında yapılan kanuni ve teknik çalışmalar sona erdi.

Türkiye Bankalar Birliği bünyesinde kurulan Risk Merkezi’ne Mayıs ayı içerisinde ödenmeyen kredi, çek, senet, kredi kartı bilgilerini ihtiva eden kara liste devredilecek.

Öncelikle bireysel kredi ve kredi kartı bilgileri aktarılacak. Ardından üç aylık bir test sürecine girilecek. Bu test sürecinde düzgün çalışmayan noktalar belirlenerek düzeltilecek. Sisten bir sonraki yıldan itibaren tam olarak çalışmaya başlayacak.

Geçtiğimiz dönemde artan kredi kartı borçları ve breysel kredilerden dolayı sicil affı gündeme gelmişti. Buna rağmen şu sıralarda sicil affına olumlu bakılmıyor çünkü bilgi transferi söz konusu.

Sicil affından daha önce yararlanmış kişilerin bilgileri Merkez Bankasından çıkmayacak.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*