Hibe Programları ve Proje Teklifi Hazırlama Eğitimi

Proliz Danışmanlık üçüncü kez “ Programları ve Teklifi Hazırlama Eğitimi’ düzenleyecektir. Eğitim 5-6-7-8 Mayıs 2011 tarihlerinde gerçekleştirilecek olup, son başvuru tarihi 02 Mayıs 2011’dir.

Proliz Danışmanlık, ilk iki eğitim programını başarıyla tamamlamıştır. Eğitimin kalitesi ve katılımcıların etkinliği ile ilgili fikir sahip olmak isteyenler için ilgili eğitimin fotoğrafları www.proliz.eu adresindeki fotoğraf galerisinde yayınlanmaktadır. Firma, hibe projesi yazarak kendisine bu alanda kariyer veya Avrupa hareketliliği hedefleyen gerçek kişilere ve bunun yanı sıra bir temsilci göndererek proje birimini güçlendirmek isteyen tüm kurum ve kuruluşlara yönelik olarak üçüncü kez “HİBE PROGRAMLARI VE PROJE TEKLİFİ HAZIRLAMA EĞİTİMİ” düzenleyecektir. Eğitim 5-6-7-8 Mayıs 2011 tarihlerinde gerçekleştirilecek olup eğitim için son başvuru tarihi 02 Mayıs 2011’dir.

Eğitimin Amacı:
Katılımcıların Türkiye’de uygulanan tüm hibe programları hakkında bilgilenmeleri, ihtiyaçlarına uygun proje finansman kaynakları konusunda bilinçlenmeleri ve bu süreçte aktif olarak yer alabilmenin ön koşulu olan Proje Döngüsü Yönetimini (PCM) teorik ve interaktif çalışmalarla öğrenerek proje teklifi hazırlayabilecek kapasiteye gelmeleridir.

Kimler Başvurmalı
•    Yararlanabilecekleri hibe programlarının ne olduğunu öğrenmek isteyen herkes
•    Proje alanında kariyer hedefleyen gerçek kişiler
•    Herhangi bir Kalkınma Ajansına veya IPARD Hibe Programına mali destek başvurusu yapmak isteyen kişi ve kurumlar
•    Avrupa’da ücretsiz mesleki eğitim almak, staj yapmak, gönüllü olarak çalışmak veya kısa süreli projeler vasıtasıyla Avrupa’ya gitmek isteyen gerçek kişiler
•    AB proje Birimi kurmuş ve bu birimi güçlendirmek isteyen kurum ve kuruluşlar
•    Meslek Odalarından katılımcılar
•    Liselerden temsilciler
•    Profesyonel bir mesleği olan ve çalıştığı firmaya/kuruma kaynak yaratmak isteyen KOBİ yöneticileri

Eğitimin Süresi ve Yeri
•    Toplam 26 saat
•    Perşembe-Cuma-Cumartesi-Pazar Saat 09:30–18:30 arasında
•    Eğitim yeri, katılımcı sayısı kesinleştikten sonra belirlenecektir
•    5-6-7-8 Mayıs 2011

Pratik Bilgiler
Eğitime maksimum 15 kişi katılabilir. Katılımcılardan CV istenmemekle beraber katılımcıların en az lise mezunu olmaları ve en az temel düzeyde MS Excel bilmeleri gerekmektedir. İzmir’de konaklama ve eğitim yerine ulaşım masrafları katılımcılara aittir. Eğitimin 4 saati “Bütçe Hazırlama Çalıştayı”na ayrılmıştır, çalıştay sırasında mümkünse bilgisayar getirilmesi gerekmektedir. Her grupta en az bir bilgisayar kullanılacaktır. Çalıştay sırasında Excel dersi verilmeyecektir.

Eğitimin İçeriği:
1. PROJE DÖNGÜ YÖNETİMİ – 20 saat (İLK 3 GÜN)
2.1 Proje Kavramı; 2.2 Projede Önemli Unsurlar; 2.3 Mevcut Durumun Analizi; ÇALIŞTAY: Grupların Oluşturulması; 2.4 Alternatif analizler: SWOT (GZFT) Analizi; ÇALIŞTAY: Grupların Proje Yazacakları Ana Sorunu Belirlemesi; 2.5 Sorun Analizi ve Paydaş Analizi; ÇALIŞTAY: Belirlenen konuların Sorun Ağacının Yapılması; 2.6 Hedef Analizi ve ÇALIŞTAYI; 2.7 Strateji Analizi ve ÇALIŞTAYI; 2.8 Mantıksal Çerçeve Yaklaşımı; 2.9 Mantıksal Çerçevenin İlk Sütununun Doldurulması; ÇALIŞTAY: Genel Hedefin ve Özel Hedef(ler)in Yazılması ve SMART kavramı; 2.10 Faaliyet Planlaması; ÇALIŞTAY: Ana ve Ara Faaliyetlerin Yazılması; ÇALIŞTAY: Faaliyetleri Mantıksal Çerçeve ve Gann Şemasına Yerleştirme; 2.11 Beklenen Sonuçlar; ÇALIŞTAY: Beklenen Sonuçların Mantıksal Çerçeveye Yazılması; 2.12 Risk Analizi ve Projenin Varsayımları; 2.13 Risk ve Varsayımlar Arasındaki Farklar; ÇALIŞTAY: Mantıksal Çerçevede ve Proje Metninde Risk ve Varsayımların Yazılması; 2.14 Nesnel Başarı Göstergeleri, Doğrulama Kaynakları; ÇALIŞTAY: Mantıksal Çerçevede Tüm Sütunların Doldurulması; 2.15 Kaynak Planlaması; ÇALIŞTAY: Bilgisayar üzerinde Proje Bütçesinin Hazırlanması Etkinliği; ÇALIŞTAY: Bütçenin Gerekçelendirilmesi; 2.16 Sürdürülebilirlik; 2.17 İzleme ve Değerlendirme; 2.18 Örnek projelerin sunumu; 2.19 Başvuru Süreci ve Başvuru Kurallarına Yönelik Pratik Bilgiler (SORU-CEVAP); 2.20 Uygulama Süreci ve Uygulama Sürecinde Ortaya Çıkabilecek Sorunlar (SORU-CEVAP)

2. TÜRKİYE’DE UYGULANAN ULUSAL VE ULUSLARARASI HİBE PROGRAMLARI EĞİTİMİ – 6 saat (4. GÜN)
1.1 Hibe Nedir; 1.2 Hibe başvuru süreci; 1.3 Hibe başvurusu için önkoşullar; 1.4 Türkiye’ye gelen dış kaynaklı hibeler: Avrupa Birliği, IPA (AB Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı) Hibeleri, Europeaid Hibeleri, Topluluk Programları Hibeleri (Hayat Boyu Öğrenme, Gençlik, 7. Çerçeve, Rekabet Edebilirlik ve İnovasyon Pogramı, Progress, Kültür, Diğer), Dünya Bankası, Birleşmiş Milletler ve Konsolosluk Hibeleri; 1.5 Yerel Hibe ve Teşvikler: Tübitak, Tagem ve TTGV, Kalkınma Ajansları, KOSGEB Destekleri; 1.6 Bireysel ve Kurumsal Avrupa Hareketliliği Sağlayan Programlar

Ücret
Eğitimin Fiyatı: 950 TL (KDV dahildir)
Eğitime katılmak isteyenlerin 250 TL olan bedeli aşağıdaki hesap numarasına yatırması ile ön kayıt alınmış olacaktır. Katılımdan vazgeçme durumunda ön kayıt ücreti geri ödenemez. Kalan ücret eğitim sırasında veya sonunda alınacaktır. Ödemelerin yapılacağı hesap bilgileri aşağıdadır.
•    Hesap Sahibi: Proliz Proje Danışmanlık ve Araştırma Limited Şirketi.
•    Hesap No: 06 – 145561 (AKBANK İZMİR ŞUBESİ)
•    IBAN: TR47 0004 6000 0688 8000 1455 61

Ücret Neleri Kapsamaktadır
•    Proje uzmanı eğitmenin ücreti
•    Eğitim öncesinde tüm resmi hibe web sitelerini listeleyen çalışma (internet ortamında)
•    Eğitim öncesinde konu ile ilgili ön hazırlık çalışma dosyaları (internet ortamında)
•    Eğitim öncesi telefon mülakatı masrafları
•    Dinleyici Notları
•    İkramlar
•    Öğle Yemeği
•    Coffee Break’ler
•    Fikri Mülkiyet sorunu olmayan hibe almış 1 adet sosyal projenin ve 1 adet KOBİ projesinin tam teklif dosyası (proje başvuru formu, bütçe ve mantıksal çerçeve)
•    Katılım Belgesi
Eğitim iptal edilmeyecektir.

Eğitmen: Şule Kalmış
Hacettepe Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümü ve Ege Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği formasyonu mezunu olup son 7 senedir Yeminli Tercümandır. Proje kariyerine Türkiye’nin AB Topluluk Programlarına dahil olduğu 2006 senesinde İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nde başlamış yaklaşık 1,5 sene 131 meslek odasının bağlı olduğu bu Birlik’te Proje Birimi Sorumlusu olarak çalışmıştır. Çalıştığı dönem içinde 2008’in Türkiye’de en büyük bütçe ile onaylanan AB Hayat Boyu Öğrenme LDV Mobility ve MFİB tarafından onaylanan Sivil Toplum Diyalogu-Staff Accredition projelerini yazmış ve aynı dönemlerde Proliz Danışmanlık’ı kurmuştur. Arka arkaya onaylanan AB projelerine İzmir Kalkınma Ajansı tarafından onaylanmış projelerini ekleyerek İzmir Valiliği AB Proje Koordinasyon Birimi’nde Proje uzmanı olarak çalışmaya başlamıştır. Müşterileri adına şu ana kadar yarattığı kaynak 2.200.000 Euro’ya ulaşmıştır. Özellikle 2010 senesinde tüm proje kariyeri toplamından daha fazla sayıda AB projesi onaylanmıştır (9 adet). İngilizce ve yabancı ortak zorunluluğu bulunan projelerin yazımına öncelik vermektedir.

Eğitime katılmak isteyenlerin yukarıda detayları verilen hesaba 250 TL ödemesi ile kontenjanları ayrılacaktır. Eğitim ile ilgili daha detaylı bilgi almak isteyenlerin info@proliz.eu adresine mail atlamaları yeterlidir. Ön kaydını yapan katılımcılarla iletişim kurulacak, beklentilerine yönelik detaylı mülakat yapılacak ve eğitime katılmadan önce ön hazırlık niteliğinde “tüm hibe programlarını içeren resmi internet sitelerinin adresleri” ve diğer ön hazırlık çalışma dokümanları internet ortamında kendilerine sunulacaktır.

BU EĞİTİM İÇİN SON BAŞVURU TARİHİ 02 MAYIS 2011 PAZARTESİ GÜNÜ SAAT 18.00’DİR.

Yorumlar

  1. Murat Erbaş says:

    Merhaba Ben Artvinde et entegre tesisi açmak istiyorum Artvindeki göçü azaltmak e orada ki insanlara istihdam yaratmak amacıyla et ürünlerini işleyen entegre tesisi kurma düşüncem var Artvinde yeterli düzeyde arazilerimiz var ve istendiğinde heryerden arazi bulabilirim bu proje destek hibeleri hibe kredilerinden nasıl faydalanabilirim ne yapmam gerekli alabilirmiyim bu konu hakkında bana bilgi verirseniz sevinirim Teşekkür ederim

    Murat Erbaş

    05368833566

    murat_erbas@hotmail.com

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*