HİBE PROGRAMI

Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Programı kapsamında başvuru sahibi isletmelerin tarımsal ekonomik yatırımlarına 300.000 TL’ye kadar desteği sağlanacaktır. 81 ilde geçerlidir.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Teşkilatlanma ve Destekleme Genel Müdürlüğü (TEDGEM) tarafından uygulanmakta olan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Hibe Programı Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi 6. Etap başvuruları ile ilgili tebliğ 11 Mart Cuma günü Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.

Hibe programı kapsamında başvuruların 09 Mayıs 2011 tarihine kadar Tarım İl Müdürlüklerine yapılması gerekmektedir.

Bu kapsamda şirketlerin tarımsal ürünlerin islenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik yeni yatırım tesislerinin yapımına, mevcut tesislerin kapasite artırımı, teknoloji yenilemesi ve tamamlanmasına yönelik projelere destek verilecektir. Alternatif enerji kaynakları kullanan yeni seraların yapımı, alternatif enerji kaynaklarından jeotermal, biyogaz, güneş ve rüzgâr enerjisi üretim tesislerine hibe destekleri sağlanacaktır. Ayrıca yeni etap başvurularında koyun, keçi ve manda konularındaki sabit yatırım projeleri destek kapsamına alınmıştır. Hibe programından gerçek ve tüzel kişiler faydalanabilmektedir. Başvuru sahiplerinin Tarım Bakanlığı tarafından oluşturulan çiftçi kayıt sistemine veya diğer kayıt sistemlerine kayıtlı olması gerekmektedir.

Hibe programı kapsamında şirket başvurularında 300.000 TL’ye, gerçek kişi başvurularında 75.000 TL’ye kadar hibe destekleri verilmektedir.
KKYDP Ekonomik Yatırımlar 6. Etap başvuruları, bir önceki programlara benzer olmakla birlikte bazı alanlarda değişiklikler olmuştur. Buna göre projelere hibe desteği 250.000 TL’den 300.000 TL’ye çıkarılmıştır.

http://www.tedgem.gov.tr/kkydp.asp

Yorumlar

 1. nazım şal says:

  Bu hibe krediyi çiftçilere vermiyorlar heralde. Tarımsal işletmeler bu kapsamda değerlemeye alınıyor.Zaten tarımsal işletmelerin durumu iyi. Hali perişan olan çiftçiler. Onlara hibe hayvan verilemez mi?

 2. Bu hibeyi almak için başvuranlarda ne gibi şartlar aranıyor. Belli bir arazi ekme şarti mı aranıyor? Yada belli sayıda hayvan mı olmalı? Bu konuda bilgi nereden alabilirim?

 3. Kemal says:

  Tarımımızı yok etmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Herşeye kota koydular. Şimdi neyin hibesini veriyorlar. Ekecek ürünmü kaldı ki. Ne pamuk, ne tütün, ne de pancar kaldı kota koymadıkları.

 4. ömer says:

  Yıllarca kendine yeten ülkelerin başında geliyorduk. Şimdi herşeyı dışardan getiriyoruz. Ne o sanayimizi geliştirecekmişiz. Tarımla desteklenmeyen sanayi, ancak dışarıya bağımlı olur.

 5. kamil says:

  Hibe programları genelde şartları çok ağır programlar.Bu hibeden faydalanmak için istenen şartları sağlayacak işletmeler bellidir. Orta sınıf çiftçiler bundan yararlanamaz.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*