Güneydoğu’da ihracat artışı

Anadolu İhracatçı Birliği Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, ’da bu senenin geride bıraktığımız 9 aylık diliminde %43,8 yükselişle 5 milyar 119 milyon dolarlık ihracat olduğunu belirtti.

Yazılı açıklamasında geçtiğimiz Eylül’de 2010 Eylül’üne göre %46,8lik ihracat artışı olduğunu belirten Çıkmaz, Güneydoğu’da 2011 Eylül’ünde gerçekleştirilen ihracatın 605 milyon 197 bin dolar değerinde olduğunu belirtti.

Bölgenin en çok ihracat yaptığı ülkelerin Irak, İtalya, Suudi Arabistan, Almanya, Suriye, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Rusya, İran ve Polonya olduğunun belirtildiği açıklamada; Güneydoğu’dan en çok ihraç edilen ürünlerin  halı, bitkisel yağlar, sentetik iplikler, kimyevi maddeler, buğday unu, dokuma kumaşlar, çimento ve toprak ürünleri, demir çelik mamulleri, örme kumaşlar, ağaç ve orman ürünleri ve pamuk ipliği olduğu ifade edildi.

Gaziantep yine Türkiye’nin en çok ihracat yapan 6. kenti olurken, lokomotif şehir Eylül 2011’de 423,9 milyon dolar ihracat yaptı. Gaziantep’in Eylül 2011’de yaptığı ihracat, 2010 Eylül’üne göre %48,6 artış gösterdi.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*