Güney Kıbrıs Krizi 2013

ta iki önemli banka günlük çekim limitini 100 euroya kadar indirdi. Rumlar, mevduatlardan kesinti isteyen Avrupa’ya tepkili. Halk bu durum karşısında kiliselere akın etti. Avrupada Yunanistan , İspanya derken bu sefer krizi var ve iş oldukça ciddi

Bölgesi’nin Laiki ve Kıbrıs bankasındaki mevduatlardan kesinti yapılması önerisini kabul etmeyen, aKıbrıs Rum Kesimi’nde bankaların bütün aktifleri 68 milyar düzeyinde. 100 bin ’nun üzerindeki mevduatların toplamı 38 milyar ’ya ulaşıyor. 100 bin ’nun üzerindeki mevduatların yarısının Rus yatırımcılara ait olduğu tahmin ediliyorncak çözüm de üretemediği için köşeye sıkışan Kıbrıs Rum Kesimi’nde gerilim artıyor. Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis ve kurmayları Brüksel’e giderken, iki önemli banka, para çekim limitini 100 ’ya kadar indirdi.
Rumlar, nakit sıkıntısı nedeniyle temel gıda maddesi temininde zorlanırken, Laiki ve Kıbrıs Bankası’nın, ATM’lerden günlük para çekim limitlerini düşürdüğü açıklandı. Buna göre daha önce 260 euro olan limit, Laiki’de 100, Kıbrıs Bankası’nda ise 120 euro’ya kadar düşürüldü. Daha önceki limitin, 700 euro olduğu belirtiliyor.

Halkın kiliseye akın etmesinin bir sebebi ise , kilisenin parasını halk için harcayabileceği ihtimali.

güney-kıbrıs

G. Kıbrıs’ta mevduatı olan oligark Ruslar

Roman AbramovIç
Merkezi Güney’de bulunan Lanebrook üzerinden Evarz şirketini denetliyor. Güney’deki mevduatının 500 milyon euro’nun üzerinde olduğu tahmin ediliyor.
MIhaIl Prohorov
Rusya devlet başkanlığına aday olmuştu. Rusya’da özel şirket sahibi, Güney’e kayıtlı Intergeo Management Ltd. isimli şirketi var ve 400 milyon euro’nun üzerinde mevduatı olduğu tahmin ediliyor.
VladImIr LIzIn
15.9 milyar dolar serveti var ve Rum tarafındaki Fletcher Holding Ltd aracılığıyla Novolipetc’teki bir şirketi yönetiyor. Güney’de 200 milyon euro’nun üzerinde mevduatı bulunuyor.

Güney’de şirketi olan Rus işadamları

AlekseI Mordasov 15.3 milyar dolarlık mal varlığı bulunuyor.
VladImIr PotanIn 14.5 milyar dolar mal varlığı.
VagkIt Alekperov 13.5 milyar dolar mal varlığı.
Suleyman KerImov 6.5 milyar dolar mal varlığı.
Alizer Usmanov Başbakan Dimitri Medvedev’in arkadaşı ve 18.1 milyar dolarlık serveti ile Rusya’nın en zenginlerinden.
Yelena BaturIna Kremlin tarafından 1.1 milyar dolarlık usulsüzlük yapmakla suçlanan Moskova eski belediye başkanının eşi

Güney Kıbrıs Euro’dan Çıkarmı ?

Güney Kıbrısta bu sorun çözülmezse eğer, ülke iflasını açıklayabilir. Euro da bir gelecek görmeyen Rumların Eurodan çıkma ihtimalleride bulunuyor. Eurodan çıkma daha önce Yunanistan içinde söz konusu olmuştu. Yunanistan Drahmiye geçmek istediğiniz aıklamıştı. Güney Kıbrıs eurodan çıkabilir. Yakın zamanda Rus iş adamlarından , kiliseden ya da Avrupa Birliğinden yardım gelecektir. Aksi takdirde Güney Kıbrıs iflas edecektir

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*