GUİNEA PİG ÜRETİMİ

İşsizlik sorunları ya da farklı iş alanları aramaları sebebi ile günümüzde birçok insan alternatif iş fırsatları konusunda araştırma yapar oldu. Değişik iş fikirleri hem üretilmesi hem de tercih edilmesi bakımından son yıllarda bilinen sektörlerden daha fazla ilgi gösterilen bir alan haline geldi.

İş fikirleri arasında biraz meşakkatli gibi görünse de hayvanları da seven kişiler tarafından en fazla tercih edilen tür evcil hayvan üretimi oldu.
Evcil hayvanların hem bakımı hem de üretilip satılmasını kapsayan bu girişimcilik fırsatının gereksinimleri hayvan türüne göre değişiklik göstermektedir.

Bu makalemizde pet shoplardan evlere taşınan bir üretimcilik alanı olan Guinea Pig üretiminden bahsedeceğiz.
nedir? Ne ile beslenir? için gerekli standartlar nelerdir? Gibi sorulara cevap bulacağız.

Guinea Pig sınıflandırma olarak evcil süs hayvanları sınıfındadır. Otoburdurlar. Hamsterlara nazaran daha uysal ve kemirgen sınıfında olmalarına rağmen daha az kemirici özelliğe sahiptirler.
Kemirgen sınıflarında olduğu gibi Pigler de hızlı ürerler.

Guinea Piglerin ana vatanları Güney Amerika’dır. En çok ise Peru da yetişmektedir. Pigler keşiflerinin ilk dönemlerinde beslenmek amaçlı üretilip, tüketilmekteydi.
En büyük özellikleri sürekli C vitaminine ihtiyaç duymalarıdır. Vitamin gereksinimleri insanlara benzediği için günümüzde Guinea pigler beslenmeden çok laboratuar hayvanı olarak yetiştirilmektedir.
Laboratuar Pigleri bilim dünyasında Cavia Porcellus olarak tanınırlar.

GUİNEA PİGLERİN YAŞAM TARZI

Pigler oldukça sosyal hayvanlardır, Genellikle sürü olarak yaşamayı tercih ederler. Genellikle tek olarak beslenmezler. Evlerde süs evcil hayvanı olarak tek beslenecek ise mutlaka çok fazla ilgi gösterilmelidir.
En büyük özellikleri seslerle iletişim kurma ve sıçrama hareketleridir.

GUİNEA PİGLER İÇİN UYGUN YAŞAM ALANI ÖZELLİKLERİ

Guinea Pigler mutlaka gölge alanlarda yetiştirilmelidir. Sıcağa dayanıklıkları azdır. Serin ortamları severler. Aşırı sıcakta Pigler beslenmeyi keserler ve ölürler.
Günlük olarak mutlaka C vitamini almalıdırlar. Bunun yanında kuru mama, kuru ot ile beslenirler,
Arpa, buğday, mısır ezmesi en çok sevdikleri yiyeceklerdendir. Günlük taze meyve ve sebzesini aşırıya kaçmadan vermelisiniz. İshal olmaya uygun metabolizmaları nedeni ile besinlerin ishal yapıcı özellikleri mutlaka değerlendirilmelidir.
Guinea ler hastalık başlangıcı ya da ortam şartlarından memnuniyetsizliği hemen beslenmeyi keserek veya tüy dökümü ile gösterirler. Bu nedenle hastalıklarına müdahale etmek kolaydır.

Piglerin yaşam alanlarında mutlaka karanlık ortam olmalıdır. Karanlıkta uyumayı çok severler. Koşmayı sevdiklerinden dolayı yaşam alanları mutlaka genişçe bir alan olmalıdır.

GUİNEA PİG DAVRANIŞLARI

Pigler uysal hayvanlardır. Aşırı canları yanmadığı sürece veya korkmadıkları sürece ısırmazlar.
Ürkektirler. Yüksek ve ani hareketlerden etkilenirler.

GUİNEA PİG ÜRETMEK İÇİN GEREKLİ ALAN VE MALZEMELER

Pig yetiştiriciliği için genişçe bir kafes alanı yeterlidir. Kaçma atlama zıplama huyları olmadığından, Havuz şeklinde tel örgüler yeterli olacaktır alan için.
Taban malzemesi olarak diğer kemirgen sınıflarında kullanıldığı gibi talaş kullanılmaktadır. Talaş en uygun malzemedir. Hem koku olmaması açısından hem de Piglerinizin yemesi halinde zarar vermemesi açısından tercih edilir.
Kafes temizliği haftada bir yapılmalı, Taban malzemesi değiştirilmelidir.
Piglerin kendisi asla kokmazlar. Fakat dışkı ve çiş bulaşmasından ötürü koku olabilir. Piglerinizi ayda bir yıkayabilirsiniz. Şampuan olarak mutlaka hayvan şampuanları kullanılmalıdır.

Guinea Pig

GUİNEA PİGLERİN GEBELİK ÖZELLİKLERİ VE ÜRETİM ŞARTLARI

Gebelik süreleri ortalama 60 gündür.  Yavrular doğduklarında yürüyebilirler, kürk ve dişlere sahip doğarlar.
Doğumdan birkaç gün sonra yavru pigler katı mama ile beslenmeye başlamalarına rağmen anne tarafından emzirme kesilmedikçe sütten kesilmemelidirler. Ani ölüm görülebilir.
Yavru Erkek Pigler 1 yaştan itibaren dişilere kur yapmaya başlarlar.

Guinea Piglerinde tek doğumda 2-3 yavru olur. Bu sayı 8-9 a çıkabilmektedir. Yavru sayısı ne kadar az ise yavru sağlığı o kadar iyi olur. Cüsseleri nedeni ile anne pig her yavruya yeterli kadar besin verememiş olabilir.

Pigler sosyal hayvan olduklarından bir kafes içerisinde 2 dişi 2 erkek şeklinde yetiştirilebilirler. 2 dişi 1 erkek kombinasyonu da yapılabilir. Kafes nüfusu sürekli gözetim altında tutulmalıdır çünkü Pigler hızlı şekilde üremektedirler.

Sağlıklı bir Guinea Pigin ortalama yaşam süresi 7-8 yıl arasıdır.

Çiftleşme periyotları 15 günde 1 dir. Gebelik döneminde nadiren dişi Pigler hırçınlık gösterebilir. Bunun dışında erkek ile dişinin ayrı ortamlarda yetiştirilmesi gibi bir gereklilik yoktur.

Guinea Pig fiyatları türe göre değişiklik göstermekle birlikte 50TL den 200tl arasındadır.
En değerli ırk olarak bilinen bol tüylü ırktır. Halk arasında Merinos Pig olarak da anılmaktadır.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*