Gözler Euro Bölgesi ve Amerikada

Bugün bölgesi maliye bakanları toplantı yapacaklar. Ve bütün gözler dolayısı ile bugünkü toplantıda.Euro bölgesi maliye bakanları İspanya bankalarını kurtarmak için bugün toplanacaklar. Alınacak olumlu kararlar borsada artış yaşatacakken,muhtemel olumsuz havada borsada değer kaybı yaşanmasına neden olacaktır. Avrupa borsaları şimdilik bu yüzden durağan seyrediyor.

euro_bolgesi

Muhtemel olarak olumlu havalar estirilecektir yine.Euro bölgesi ve İspanya yı konuşmak için toplanıldığında genelde birlik mesajları çıkıyor. Buda borsanın kısa süreli yükselmesine ve ardından kar satışlarının gelmesine neden oluyor. Bugünkü toplantıdan da ben olumlu sinyaller bekliyorum. HErhangi somut bir adım atılmasa dahi olumlu havalar estireceklerdir.

Avrupa maliye bakanları, bölge liderlerinin geçen ay, bankaların doğrudan fonlanmalarını ve kurtarma fonlarına girişini kolaylaştırmaya yönelik anlaşmaya varmasının ardından, kriz tedbirlerini görüşmek üzere bugün biraraya geliyorlar. Diğer taraftanda deki şirketlerin 2. çeyrek için kar açıklaması bugün başlıyor. Büyük şirketlerden gelecek kar açıklamaları ABD borsasının düşmesine neden olacaktır. ABD deki olumsuz hava Türkiye ye de yansayacaktır.Bloomberg’in analistlerin tahminlerini dikkate alarak yaptığı çalışmaya göre, S&P 500 Endeksi’ndeki şirketlerin karları 2009’dan bu yana ilk kez ikinci çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre düşüş gösterecek.

Öte yandan ING Bank NV kredi stratejisti Jeroen van den Broek de ABD den gelecek haberlerin olumsuz olacağını ve borsaların bir miktar düşebileceğini belirtiyor

 

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*