GİRİŞİMCİLİK

, sadece kendi işini kurmak demek değildir. Belirlediğiniz yol haritasında özelliklerinizi kullanarak çok farklı şekillerde de yükselebilirsiniz. Özetle , öncelikle harekete geçmektir ama sonrasında bazı yöntem ve stratejilere ihtiyacınız olacak

Niş pazar araştırması

Eğer henüz bir ürün/hizmet ya da niş bir yetenek belirlemediyseniz yani girişimciyim ama ne yapacağıma henüz karar vermedim diyorsanız umarım bu yazı sizin ilham kaynağınız olur ve sizi harekete geçirir. Niş olan her şeyde rekabet daha azdır ama kazanımlar daha düşük olabilir. Çoğunluğun yaptığı işi yapmak istiyorsanız da donanımınızın çok iyi olması gerekiyor. Globalleşmenin bir sonucu olarak Türkiye’de bakir sayılabilecek birçok alanda yeni niş marketler gelişmeye başladı. Siz de bu marketlerden birinde kendi niş ürününüzü ya da hizmetinizi hayata geçirebilirsiniz. Eğer yeterli seviyede İngilizceniz varsa, size tavsiyem, yabancı içerikli teknoloji, tasarım ya da daha spesifik olarak ilgilendiğiniz alanla ilgili haber ve blog sitelerini takip etmeniz ve sonrasında bulduğunuz nişin Türkiye’deki pazar durumunu analiz etmenizdir. Bu konuda aklınızdakileri benimle paylaşırsanız ben de seve seve yardımcı olabilirim.

Sevdiğiniz işi yapmak istiyorsanız, kazançlı bir tarafı olduğundan emin olun

Herkesin hayali sevdiği işi yapmaktır orası kesin. Ama hobinizi işe dönüştürecekseniz işin parasal kısmını da düşünmeniz gerekiyor. Seyahat etmeyi ya da su sporlarını çok seviyorsunuz diye o alanda bir iş kurduğunuzda çok para kazanacağınız garantisi maalesef yok.

Yapmayı düşündüğünüz işin, belirli bir ihtiyacı karşıladığından ya da belirli bir problemi çözdüğünden emin olmalısınız.

Hedeflerinizle ilgili net olun. Net sorulara net cevaplar verin, kısa ve öz.

 • Satmayı düşündüğünüz hizmet/ürün nedir? (nihai hedefinizin bir şey satmak olduğunu varsayıyorum)
 • Bu hizmeti/ürünü satın alacak müşteri özellikleri nedir? (Yaş, cinsiyet, gelir durumu vs.)
 • Hizmetiniz/Ürününüz Müşterilerinizin hangi sorununu çözüyor? (Para harcama dürtüsü bile duruma göre bir cevap olabilir)
 • Hizmetinizin/Ürününüzün benzerlerine göre artıları ve eksileri nelerdir? (Maliyet ve pazar analizi için bu soruya detaylı cevap bulmanız gerekiyor)

Başlangıç için bu sorulara cevap vermekle başlayabilirsiniz. Bu soruların cevaplarıyla birlikte yeni sorular gelecektir ve detaylı bir iş planı hazırlamak bu noktada hayati önem taşıyor.

Nedir bu iş planı

İş planı dediğimiz şey, aslında sizin yapacağınız işle ilgili belirlemeniz gereken hedeflerinizi ölçülebilir hale getirecek şekilde kâğıda dökmenizdir. Bunu ister kendi yönteminizle yapın ister profesyonel bir danışman şirket aracılığıyla yapın, isterseniz de spesifik bir bilgisayar programı aracılığıyla yapın ama mutlaka yapın. Sonra işler arapsaçına dönerse ya da neyin ters gittiğini anlayamazsanız şaşırmayın.

Bundan sonra anlatacaklarım girişiminizin kuruluş aşamasından sonraki iş geliştirme sürecinde çok işinize yarayacak strateji ve metotlardan oluşuyor.

Outsourcing (Dış Kaynak Kullanımı)

Girişiminizi her aşamada kontrol etmelisiniz ama işin hepsini de siz yapamazsanız. Başlangıçta eleman masraflarından kısmak durumunda olacağınız ve zaten “her işi uzmanına bırakmak gerek” düşüncesinden yola çıkarak işinizdeki birçok aşamayı dış kaynak kullanarak geliştirmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Aksi halde çok yorulmanıza karşılık az yol kat edersiniz ya da işler bir yerde tıkanıp kalır. Dış kaynak kullanımına neler girer;

 • Halkla ilişkiler (PR) – Sosyal medya Yönetimi
 • IT çözümleri
 • Müşteri hizmetleri
 • Muhasebe-finans
 • Sanal Asistan
 • E-mail marketing
 • Hizmet/Ürün test süreçleri

PR şirketi ile çalışmak ya da düzenli PR çalışması yapacak freelance bulmak

Girişiminizin reklam ve tanıtım çalışmalarını yapmak işinizi ayakta tutabilmek ve satış yapabilmek için hayati önem taşıyor. Eğer bu konuda uzmansanız kendiniz işin içine girebilir ya da satış ve pazarlama müdürü pozisyonu için kalifiye bir eleman aramaya başlayabilirsiniz. Ama benim size tavsiyem, başlangıçta giderleri minimumda tutmak adına girişiminizin bu en önemsemeniz gereken faaliyet alanını işin uzmanına bırakmanızdır. PR (halkla ilişkiler), freelance(Serbest çalışan) gibi terimlere yabancıysanız bir an önce bilgi edinmeye bakın.

Müşteri hizmetlerinde dış kaynak kullanımı

Kapsamlı bir müşteri hizmetleri ağı kurmak biraz pahalıya mal olabilir. Müşteriler arttıkça da her biriyle ilgilenecek vakit bulamayacaksınız ve emin olun bir ürün satıyorsanız bazı sorunlar da olacaktır. Günümüzde bu işi sizin için profesyonel olarak yapan şirketler mevcut. Başlangıç için gerekmeyebilir ama müşteri sayınız arttığında, bu alanda profesyonel hizmet veren bir şirketle anlaşmanızda yarar var. Karşılıklı bilgi alışverişiyle müşterilerin ne gibi sorunlarla size geri döndüğünü belirleyin ve zaman için sizin için çalışan müşteri temsilcilerine yetki verin. Öbür türlü her türlü ufak sorun yine size dönecek ve o çok değerli vaktinizden çalacaktır.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*