Girişimcilik

Hepimizin son zamanlarda eskisinden daha çok duyduğumuza emin olduğum kelimelerden biri ‘’girişimcilik’’ tir. 20. Yüzyıldan itibaren daha fazla gündeme gelmeye başlamış ve gitgide yaygın hale gelmiştir. Peki günümüzde bu kadar sık karşılaştığımız bu kelime yani ‘’ girişimcilik ‘’ nedir?

Girişimcilik; en genel anlamıyla kar amacı güderek riski üzerine alma işidir. Girişimci kişi üretim faktörlerini en verimli şekilde kullanarak ürün ve/veya hizmet üretmeyi amaçlar. Girişimci olmak isteyen bir bireyde bilgi, yetenek ve cesaret gibi özelliklerin yanında elbette bir miktar sermaye de gereklidir. Burada bahsi geçen sermayeyi direkt olarak para gibi düşünmeyin. Bilginin de bir sermaye olduğunu unutmamak gerekir.

Girişimci olmayı düşünüyorsanız öncelikle kendinize güvenmelisiniz. Kendinize güvendiğiniz gibi başkalarının da size güven duymasını sağlamalısınız. Böylelikle girişimcilik yolunda ilk adımınızı atmış olursunuz. Özgün fikirlere sahip olmalı ve bu fikirleri hayata geçirmede yetenekli olmalısınız. Önünüze gelen fırsatları değerlendirmeli ve gerektiğinde sorumluluk alarak risk almalısınız. Yeni fikirlere açık olmalı, sonuçları değerlendirebilmelisiniz. Oldu ki bu girişiminizde başarısız oldunuz, geriye dönüp sıfırdan başlamayı da bilmelisiniz.

Girişimcilik, bir kelime olarak söylendiğinde basit fakat uygulamaya koyduğumuzda elbette bir takım güçlükleri olan bir kavramdır. Fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi şayet kendinize güveniyorsanız, yaratıcı fikirleriniz varsa evet siz de bir girişimci olabilirsiniz. Bu noktaya biraz daha değinecek olursak asıl vurgulanmak istenen aslında şudur, başkalarının size verdiği tavsiyelerden ziyade kendi fikirlerinizle kendi rotanızı çizmektir. Yani çocukluğumuzdan beri alışageldiğimiz teyzelerin veya dedelerimizin söylediği şu meşhur ‘’ aman oğlum oku doktor ol ‘’ veya ‘’ evladım sen avukat ol ‘’ gibi söylemlere kendimizi kaptırıp yeteneklerimiz dışında olan sektörlere yönelmektense, ne istiyorsanız, yeteneğiniz ve bilginiz neyi gerektiriyorsa oraya yönelin.  Öncelikle ne yapacağımıza karar vermek ve bu yönde rotamızı belirlemek girişimciliğin ilk adımıdır.

Girişimcilik ciddi anlamda risk taşıyan bir iştir. Çok eski değil yakın zamandan örnek verecek olursak cep telefonunun piyasaya sürülmesiyle birlikte bu işe girişen insanlar ve bu iş yürümez düşüncesiyle bu işe girişmeyen insanları örnek verebiliriz. Eğer hatırlayacak olursak cep telefonları ilk çıktığı zamanlarda birçok kişi tarafından benimsenmemiş fazla kullanılmayan bir aygıttı. Aygıt olarak satın alması pahalı olduğu gibi, cep telefonundan konuşması da ateş pahasıydı. Böyle bir dönemde kendinizi bu dönemin ortasına koyun ve ne yapacağınızı tartın. İlk aşamada bakıldığında gerçekten bu işin ilerlemesi zor gibi görünse de aradan çok değil 3-5 yıl geçtiğinde kullanımı oldukça yaygınlaşmış ve günümüzde herkesin elinde olan bir aygıt haline gelmiştir. İlk dönemlerde riski üzerine alıp operatör olan Turkcell şu an bir girişimci olarak inanılmaz paralar kazandığı gibi, yine o dönemlerde risk alıp telefon dükkanı açan kişilerde çok iyi paralar kazanmıştır.

Yukarıdaki örnekten yola çıkacak olursak siz de günümüz koşullarında kendinize bir yol belirleyip bu yolda karşılaşabileceğiniz riskleri düşünün, önünüze çıkabilecek fırsatları değerlendirin. Girişimcilik adına ilk adımı atın ve arkasını getirin. Şu an olmasa bile belki de 5-10 yıl sonrasının en iyi girişimcilerinden biri siz olacaksınız. Kendinize güvenin ve kendinize bir şans tanıyın.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*