Girişimcilere motivasyon önerileri

 

     Ne iş yapabilirim sorunuza yanıt bulduktan sonra işe başladınız. Bir iş yeri kurmak oldukça zahmetli ve stresli bir iş. Ayrıca iş yaşamınızda aynı şekilde stresli devam edecektir. Bu yoğunluk içinde coşkunuzu ayakta tutmakta bazen zorlanabilirsiniz. Eğer bir iş yeri sahibiyseniz çalışanlarınızı ve müşterilerinizi her zaman mutlu etmekte fayda olacaktır. Bu işinizin kalitesini arttırır ve kazancınıza yansır. Peki ya kendi unuz? Bu yazımda kendiniz ve çalışanlarınız için uygulayacağınız bir kaç ipucuna yer vereceğim.

 

     Çalışanların motivasyonunu sağlamak her zaman kolay olmaz. Öncelikle iş yerinin sadece size ait olduğunu düşünmelerini önlemelisiniz. İş yerinin yöneticisi siz olsanız da çalışanlarınız olmadan iş yerinizi ayakta tutmanız imkansızdır. Bu yüzden onlara emir vermek yerine birlikte çalıştığınızı hissettirmelisiniz. Çalışanlarınıza boş vaadlerde bulunmanız kısa süreliğine işe yarasa da ilerleyen zamanlarda bir sorun haline gelecektir. Ayrıca eğer bir yaptırım uygulayacağınızı söylerseniz bundan asla vazgeçmemelisiniz. Bu sizin yumuşak görünmenize neden olacaktır. Çalışanlarınızın yaptıkları işin onların yeteneklerine uygun olduğundan emin olun. Eğer çalışanınız bir hata yaparsa bunu suçlayıcı olmadan açıklamaya çalışın. Onlara kişisel olarak saygı duyduğunuzu hissettirin. Uyumsuz ve muhalefete düşkün çalışanlar bir süre sonra işleri daha da çetrefilli hale getirirler. Eğer uyarılarınız ve yaptırımlarınız dikkate alınmıyorsa yollarınızı ayırmayı deneyebilirsiniz. Fakat yine de unutmamalısınız ki sağlamakta tehdit edici olmaktansa çalışanı ikna etmek her zaman daha etkilidir. Çalışanlar arasında bir kişiye gereğinden fazla ilgi ve alaka göstermeniz diğer çalışanları olumsuz etkileyecektir. Çalışanınız diğerlerine oranla işini çok daha iyi yapsa da bu takdiri herkesin gözü önünde fazla abartılı şekilde göstermeniz diğerlerinin motivasyonunu düşürür. Herşeyi ölçülü yapmaya özen gösterin. Çalışanlarınızın kendilerini geliştirmelerine ve yeniliklere açık olmalarına kapı açın. Bu konuda onları teşvik edin.

 

     Kendimi nasıl motive ederim diyorsanız en büyük kural başkalarının ne düşündüğüne aldırış etmemenizdir. ler genellikle toplumdan farklı düşünür ve yaşar. Bu başkalarının sizin hakkınızda yanlış kanılara varmasına neden olur. Mesela halihazırda bir işiniz yoksa ve kendi işiniz için çalışmalar yapıyorsanız insanlar sizin bir işe girmenizi ve düzenli maaş almanızı bekleyecektir. İnsanların hakkınızda ne düşündüğünü önemsemeyin. Kendi yolunuzda devam edin. Kimseye bir şey kanıtlamaya çalışmayın. , uzun bir bekleyiş dönemi gerektirir. Bu bekleyiş sırasında kendinizi başarısız hissedebilirsiniz. Başarduğınız günü hayal etmek motivasyonunuzu arttıracaktır. Net hedefler belirleyin. Bu hedeflere yöneldiğinizde bazı planlar yapacaksınız. Bu planlarda esnek olmalısınız. Şartlara göre kararlarınızı şekillendirin. Ataletin tuzağına düşmeyin! İnsanlar başarısızlıktan korktukları için ve yanlış yapmamak için harekete geçmezler. Risk alın! Kaderci olmayın. Şems’in de dediği gibi kader sadece yol ayrımlarını belirler. Kaderinize şekil verecek ise sizsiniz. Olumsuzluklar tabii ki karşınıza çıkacaktır. Herşey güllük gülistanlık olsaydı herkes başarılı olurdu. Başarının en büyük sırlarından birisi de ısrarcı olmaktır. Pes etmeyin. Her zaman yeniden deneyin. Farklı yollar keşfedin. Yeniliklere açık olun. Karşılaştığınız sorunlar bir süre sonra bilgileriniz haline gelecektir. Bu yüzden sorunları gülümseyerek karşılayın.

 

Her ne kadar kendi işinize sahip olsanız da sorumluluk sorumluluktur ve bazen çalışmak size çok zor gelebilir. Unutmayın ki çalışmak zorunda olan sadece siz değilsiniz. Eğer bazı şeylere ulaşmak istiyorsanız bunun karşılığında birşeyler vermeniz gerekecektir. Bir işe başlamadan önce kendinize başka işler yaratmayın. Üzerinde düşünmeyin. Sadece başlayın. Gerisi gelecektir. Eğer canınız hiçbir iş yapmak istemiyorsa o an gözlerinizi kapatın ve başarıyı hayal edin. Gereksiz yere sizi oyalayan şeylere takılmayın. Vaktinizi boşa harcamamaya özen gösterin. Zaman yönetimini sıkı yapın.

 

     Girişimcilerin en çok ihtiyaç duyduğu şey düşüncelerini berraklaştırmaktır. Gün içerisinde bir çok fikir aklınıza gelir ancak bir anda uçup giderler. Bu yüzden aklınıza bir fikir geldiği anda onu yazın. Fikrinizle ilgili bir plan yapın ve taslak hazırlayın. Araştırma yapın ve bütçesiyle ilgili doneler edinin. İş yoğunluğu aklınızda binlerce düşüncenin geçmesine neden olacak. Ayrıca fazla işgüzarlık yaptığınızda hem beyniniz hem vücudunuz yorulacaktır. Sizin yerinize işleri yapacak başka birileri varsa bunu onlara bırakın. Herşeye tek başınıza koşmaya çalışmayın. Gereksiz telefon görüşmelerinden uzak durun. Konsantrasyonunuzu azaltacaklardır. Başarı için yeterli hazırlıkları yaptınız ve çok çalışıyorsunuz. Unutmayın ki sadece bunlar başarılı olmak için yeterli değildir. Aynı zamanda cesur da davranmalısınız.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*