GIDA SEKTÖRÜ

Yılbaşından beri tarihi zirvesini 4 Ocak tarihinde 92.004 puanla yapan , İçecek Endeksi’nde, bu tarihten itibaren şubat ayının sonuna kadar kademeli bir şekilde düşüş trendi gözlemlenmişti. Endeks bu düşüşle 78.850 puanlara kadar gerilemişti. Fakat mart ayı başından bu yana endeksi yeniden istikrarlı bir yükseliş trendine girdi ve 14 Nisan Perşembe günü itibarı ile 89.392 puana kadar çıkış yaptı. Bu çıkış, gıdayı son iki ayda yatırımcısına en çok kazandıran endeksler arasına da sokmuş durumda.
Yine de bu yükselişin çok da uzun sürmeyeceğini belirten uzmanlar, kısa bir zaman içinde realizasyonların görülebileceği uyarısını yapıyor. Merkez Bankası’nın (MB) munzam karşılıkları artırması ile banka hisselerinden çıkmaya başlayan yatırımcıların özellikle perakende ve gıda sektörüne kayması uzmanlarının da dikkatini çeken bir konu. Dahası bu konuda yatırımcılara uyarıları da var.
Gıda piyasalarında yabancı ve yerli ortaklarla birleşmeler ve satın almalara dikkat çeken uzmanlar, bunun sektörde ciddi beklentiler yarattığını ve bu nedenle spekülatif hareketlere dikkat edilmesi gerektiğini özellikle vurguluyor.

Bankalardan çıkışın etkisi
Bilindiği gibi borsada önemli iniş ve çıkışlarda bankacılık sektöründeki beklentilerin rolü büyük. Fakat son dönem MB’nin aldığı munzam karşılıklara ilişkin kararlar sonucunda özellikle yabancı yatırımcılar banka hisselerinden çıkmaya başladı. İnfo Yatırım Araştırma Müdürü fienol Korkmaz, MB’nin bu kararları sonucunda bankacılık sektöründeki kârların olumsuz etkilendiğini belirterek bankadan çıkan yatırımcıların perakende ve gıda hisselerine yöneldiğini belirtiyor. Korkmaz bunu şöyle açıklıyor;
“Özellikle 2010 Kasım’ından bu zamana kadar MB’nin munzam karşılıkları artırmasına tepki olarak bankacılık sektörü bu kararlardan olumsuz etkilendi. Bankadan çıkan yatırımcı ise özellikle perakende ve gıda sektörü gibi uzun süre dar bantta hareket eden sektör ve hisselerde alımlar gerçekleştirdi.”
Araştırma Müdürü Adem Özen ise gıda endeksindeki bu yükselişi, global çapta gıda emtialarında ve fiyatlarında yaşanan yükselişin yanı sıra, gıda arzına yönelik uzun vadeli negatif bekleyişlerin de tetikleye bileceğini dile getiriyor.

Yatırım haberleri önemli
Yatırımcıların bankalardan çıkma hikayesinin yanı sıra kriz zamanlarının güvenli limanları sayılan GYO ya da perakende ve gıda hisselerini tercih edilmesi ile yükselen gıda şirketleri, büyük holdinglerin gıda segmentine yatırım yapacağını açıklaması ile de hareketli zamanlar geçiriyor.
Piramit Menkul Değerler Araştırma Müdürü Belgin Maviş, yabancı ortak alımların da ve yerli müteşebbis haberlerinin de bu yükselişteki diğer önemli etmenler olduğunu dile getiriyor. “Nihayetinde gıda, en temel ve kıt kaynaklarla elde edilen bir ihtiyaç. Nasıl ki yeni enerji rezervleri aranıyorsa, gıdada da bunun yaşanması çok normal. Bu da gıda endeksi ve hisselerinin yükselmesindeki arka nedenlerden biri” diyen Maviş, bu yükselişlerin ise sınırlı olacağına dikkat çekiyor.

Ulus Menkul Değerler Yönetim Kurulu Başkanı Anıl Yılmaz ise bu yükselişin aslında o kadar da büyük olmadığını, 2010 yılındaki yükselişin henüz yakalanamadığını dile getiriyor. Anıl Yılmaz, “Yükseliş trendi mart ayının ortasından sonra kendini gösterdiyse de, aslında şubat ayında gıda endeksi ve hisselerinde sert düşüşler görüldü. 2010 sonundaki yükseliş ise henüz görülmedi. Yine de bu yükselişin üç ay daha sürmesini bekliyoruz” diyor.

Spekülasyonlara dikkat
Son dönemdeki aşırı hareketlenmelerde yukarıda saydığımız nedenlerin yanında, spekülatif hareketlerin de etkili olduğu belirtiliyor. Belgin Maviş, kulaktan dolma bilgilerin yatırımcılar için çok riskli olduğunu dile getirirken, yatırımcının borsaya bir oyun aracı değil yatırım yapılacak bir mecra olarak bakması gerektiğinin altını çiziyor. “Var olan bilgiyi adeta bire bin katarak kamuoyuna duyuran spekülatörler şu anda bazı hisselerin fiyatlarını yükseltmiş durumda. Fakat bu hisselerdeki yüzde 100’e varan yükselişler, aynı hızda da geri çekilmelere gebe” diyen Maviş, yatırımcıların bu konuda çok dikkatli olmasını söylüyor.
Bu çıkışın endeksteki yavaşlamayla birlikte kâr realizasyonuna dönüşebileceğini söyleyen Şenol Korkmaz da “Zaten spekülatif bazı haberlerle yükselen bazı gıda şirketi hisselerinden çıkılması, uzun dönemli yatırımcıların lehine olacak” diyor.

Uzun vadeli bakılmalı
Kısa zamanda fiyatını yüzde 100 artıran şirket hisselerindeki belirsizliğe dikkat çeken uzmanlar, yatırımcıları bu zamanda çok fazla prim yapmış hisseleri tercih etmemeleri konusunda uyarıyor. Yatırımcıya gıda sektörü hisseleri arasında seçici olmalarını, sermaye yapısı daha güçlü, beklentisi ve hikayesi olan hisselere yönelmesini tavsiye eden Eti Yatırım Araştırma Müdürü Adem Özen, şu an için gayrimenkul yatırım ortaklığı ve madencilik sektör ve hisselerinin tercih edilmesini öneriyor.
Seçimlerin yaklaşmasını da için değerlendiren Piramit Menkul Kıymetler Araştırma Müdürü Belgin Maviş, yatırımcıya portföylerini iki aşamaya ayırmasını öneriyor. “Olası yükselmeleri dikkate alarak yatırımcılara portföylerinde yüzde 50 oranında , yüzde 50 oranında da nakitte kalmalarını öneriyoruz. Temettü verimi yüksek ve sermaye artışı beklenen hisseler bu aşamada tercih edilebilir” diyen Maviş, Aselsan, Tüpraş, THY, Bosch Fren Sistemleri, Konya Çimento ve Ege Endüstri’yi önerirken; kısa vadede ise Garanti Bankası, İş Bankası (C), Bagfaş ve Gübre Fabrikaları’nı öneriyor.
Anıl Yılmaz ise bu konjonktürde kısa vadeli olarak Aksa Akrilik ve Akenerji’yi beğendiklerini belirtirken; Migros, Turkcell ve THY hisselerinin alım için ideal fiyatta olduğunu da sözlerine ekliyor.

YASAL UYARI Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*