George Soros Yorumu

ABD’li yatırımcı George Soros, açıklamalarda bulundu. , Bölgesi’ni kurtaracak hamleyi, 17 ülkenin tek tahvile -Euroband- geçmesine olanak tanıyarak, Almanya’nın yapabileceğini söyledi.

Ünlü yatırımcı, AB’nin, borç problemine dair atılacak adımlar için yavaş hareket ettiğini ve yapılan son zirvenin de umutları boşa çıkardığını ifade etti. Euroband’e onay vermenin, Almanya’nın kredi maliyetlerini arttıracağını ve Almanya’nın kredi notunu düşüreceğini belirten Soros, AB’nin menfaati için Almanya’nın bu adımı atması gerektiğini ve bu adımı atmazsa ileride daha büyük bedeller ödemek durumunda kalabileceğini ifade etti.

 

Ünlü ekonomist Nouriel Roubini de Euro Bölgesi’nin borç sorununun geleceğini pek olumlu görmüyor. Merkel-Sarkozy zirvesinde, borç problemi için kesin bir çözüm bulunamadığını ifade eden Roubini, Euro Bölgesi’nin dağılma olasılığının %40’a kadar yükseldiğinin de altını çizdi.

Roubini, Euro Bölgesi’ndeki büyüme rakamlarını olumlu bulmadığını ve Avrupa Birliği ekonomisinin de mevcut ekonomik duraksamayı geçiştirebilecek desteği sağlayamadığını belirtti. Roubini’ye göre Merkel-Sarkozy zirvesinden çıkan yeni kurumlar vergisi planı İrlanda gibi birçok ülke tarafından tepkiyle karşılanacak.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*