Genel sağlık sigortası vatandaşı mağdur etti

olan krizle başladı. Gelir testi yaptırmak isteyen onbinlerce insan yılın ilk üç ayında ücretsiz tedavi olamadığı için mağdur oldu.

Bu mağduriyetin süresi muhtemelen 30 gün. Prim yatıranlar 30 gün beklemek zorunda. Bunun haricinde prim yatıranların ise sağlık provizyonları 1 ay sonra açıldı.

Mart aylarında devam etmesini gerekçe göstererem primlerini ödeyen vatandaşların ise sağlık provizyon sistemi açılmadı. Acil hastalık,trafik kazası gibi nedenlerle ameliyat olmak için hastaneye başvuran vatandaşlar masrafları ceplerinden ödediler.

Kaydını yaptırarak primlerini ödemeye başlayan binlerce kişi, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına, “Genel Sağlık Sigortası yaptırdık ama hastaneler bize bakmıyor” diyerek şikayette bulundu. Vakıf yöneticileri muhatap olarak il müdürlüklerini gösterirken, vatandaşlar hergün sağlık provizyonlarının açılıp açılmadığını sorgulamaktan şikayetçi.
Sorunun çözümü için çalıştıklarını ifade eden SGK , gelir testi yaptıranların hastane provizyon sistemlerinin 1 ay sonra açılmasının gerekçesi olarak, “SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’nda da sigorta girişinden 30 gün sonra provizyon açılıyor” açıklaması yaptı. Acil olan hastaların hastanelerde zaten tedavi ettiklerini dile getiren yetkililer, “9 milyonun üzerinde kişi başvurdu. Böyle olunca işlemler biranda tamamlanamadı. ” dedi.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*