Fransa bankalarının problemi yok

Fransa Merkez Bankası Başkanı Christian Noyer, Fransız bankalarının son 2 sene içinde sermayelerini 50 milyar Euro arttırdıklarını, sermayelendirme ve likidite ile ilgili problemleri bulunmadığını ve Yunanistan’la alakalı bütün risklere göğüs gerebilecek nitelikte olduğunu ifade etti.

Wall Street Journak gazetesinin yayınladığı bir haberde, kredi derecelendirme kuruluşunun, Fransa’nın lider 3 bankasının kredi notunun düşürülebileceği belirtilmişti. Haberin arkasından son 3 ayda toplam %40 değer kaybetmiş olan BNP Paribas, Sociate Generale ve Credit Agricole’ün kayıplarında artış gözlendi.

Sociate Generale adlı banka, bugün son 19 senenin en düşük seviyesine geriledi ve %12 değer kaybı yaşamış oldu. Credit Agricole ise %14 değer kaybı yaşadı. BNP Paribas da diğer 2 bankadan geri kalmadı ve %12 değer kaybetti. Kredi derecelendirme kuruluşunun, Fransa’nın lider üç bankası için verdiği kredi notunun diğer not belirlemelerine oranla daha yüksek olduğu ve yatırımcıların çoğunlukla en düşük nota göre hareket ettikleri belirtiliyor

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*