Fed Beklentisi

in ekonomiye müdahale etme kararı beklentisi Amerika borsalarında yükselişe neden oldu.

ABD de enflasyon ve verileri yayınlandı.ABD hükümetinin işsizliği düşürmek amacıyla uyguladığı enflasyonist politikalar Amerikanın yurt dışı enflasyon karşısında rekabet gücünü iyice düşürdü.Üretim maliyetlerinin artmasından dolayı fiyatlar genel seviyesinin yükselmesi ürün talebini azaltırken ,üretiminse nispi olarak düşmesine neden olmuştur.Fed in son enflasyon politikasıyla işsizlik trendi üzerine negatif etki yapacak politikalar devreye girdi. Uygulanacak olan bu politika beklentileri sonucunda tüketiş talebinin tasarrufa kaymasına neden olmuştur.Tasarruf güdüsünün harekete geçmesi ile borsalarda yükselişlerin meydana gelmesi beklentisi daha da artmıştır

fed

McDonald’s hisseleri yüzde 1.4 yükselirken petrol fiyatlarındaki artışla Exxon Mobil hisseleri de yüzde 1 oranında değerlendi.

İşsizlik başvuruları 6000 arttı.Obama hükümetinin seçime gitmeden önce bir miktar enflasyona göz yumarak işsizliği azaltmayı hedeflemesi, seçimler öncesinde uyguladığı bir seçim stratejisidir. Buda hükümetin enflasyona bir miktar göz yummasına neden olacaktır.

Fed’in gelecek haftaki toplantıda parasal teşviğe gideceği beklentisi petrol fiyatlarını da yükseltti.Parasal teşviğe gidecek olması dolarında ateşini düşürecektir.

 

Dolarda önümüzdeki aylarda dolar ani düşüş yaşayabilir

Fed in alacağı kararları bütün dünya 4 gözle bekliyor.

 

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*