Etkili Cv Nasıl Hazırlanır?

Merhaba arkadaşlar.

 

Bu yazımda sizlere etkili ’nin nasıl hazırlanacağına dair püf noktalardan bahsedeceğim. Öncelikle kendi emeğiniz ile oluşturduğunuz ’ler , şirketlerce daha ön planda tutulmakta. Bunun sebebi ise sorumluluk sahibi olduğunuzun bir göstergesi olmasıdır.  Bir diğer unsur ile vesikalık fotoğraf. Fotoğraftaki siz ne kadar özenliyseniz, o kadar öncelikli olursunuz. Bazı ’ler sırf bu yüzden direk çöpe atılmakta.

 

Cv’niz maksimum iki sayfadan oluşsun ve temiz kullanın. Başvuru yaptığınız yerin, sizi neden alması gerektiğini hissettirin.

Kendinizi İfade Edin

 

Kendinizi en ince detaya kadar inmeden net bir şekilde ifade edin. Hobilerinize; müzik, kitap okumak yazmak yerine; klasik rock dinlemek, bilim&kurgu kitapları okumak yazın. Bu da CV’yi sırf doldurmuş olmak için yazmadığınızı gösterecektir.

 

Neden çalışmak istediğinizi de belirtin. Paraya ihtiyacım var demek yerine, kendi paramı kazanmak istiyorum gibi ifadeler kullanın.

 

Referanslara DİKKAT

 

En az iki(2) en fazla dört(4) kişiyi referans olarak gösterin. Bu kişiler aileden değil, sosyal hayat çevrenizden birileri olmalıdır. Eski çalıştığınız yerin müdürü, müdür yardımcısı, okuduğunuz okuldaki hocalarınız gibi… Mevkisi ne kadar yüksek kişiyi referans olarak yazarsanız, bu sizin ne kadar saygıdeğer birisi olduğunu gösterecektir. Dolayısıyla bir tık daha yukarıya çıkacaksınız bu sayede.

 

Kronolojik Olun

 

Eski çalıştığınız yerleri yazarken en yeniden en eskiye doğru ( yukarıdan aşağıya ) olacak şekilde yazın.

 

Cv oluşturmak için aşağıda vereceğimiz linkten, Avrupa standartlarında bir CV oluşturabilirsiniz.

 

http://europass.cedefop.europa.eu/tr/documents/curriculum-vitae

 

europass-teeeeeeeeeeeeeeeeeee

 

 

 

Yorumlar

  1. arzu sönmez says:

    Çok güzel bir yazı gerçekten.. Elinize sağlık. Europass ise gerçekten harika, tavsiyenize uyacağım.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*