ET ÜRÜNLERİNDE SKANDAL

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı müdür yardımcısı Habib Can, Türkiye’de hayvancılıkla ilgili bilgiler verdi. Habib Van Türkiye’de bazı ürünlerinin ithal edilmediğine değindi. Bu noktada Türkiye karkas et ithal ediyor. Bunun yanında ithal olarak canlı hayvan da getirtiyor.

 

Can, çeşitli Avrupa ülkelerinde hazır olarak müşteriye sunulan lazanyada at eti kullanıldığını belirtti. At etinin bu tarz ürünlerde yer almasının büyük bir skandal olduğunu belirten Can, Türkiye’nin bu durumdan etkilenmeyeceğini belirtti.

 

Yurtdışından hileli etlerin ithal edilme ihtimalinin olmadığına yönelik açıklamalarda bulunan Habib Can, ithal edilecek ürün eğer canlı hayvansa, bu hayvanın kontrolü için iki veteriner hekim gönderiliyor. Veteriner hekimler, aranılan şartların karşılanıp karşılanmadığını değerlendiriyor.

 

Eğer karkas eti ithal edilecekse veterinerler kesilecek hayvanların muayenesini gerçekleştiriyor. Hayvanın kesim ve yüklenme sürecinde de bizzat kontrol yapan veterinerler, sağlıksız et ithalatıKIRMIZI ETnın önüne geçmeye yardımcı oluyor. Yine de tüm ihtimaller dahilinde, gönderilen etlerde herhangi bir kalıntı veya hormon olup olmadığı konusunda gerekli kontroller gerçekleştiriliyor. Bu kontroller sırasında etlerin içinde farklı hayvanlara ait etlerin olup olmadığı da ayrıca belirlenebiliyor.

 

 

.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*