Enerji faturası azalacak

Sanayi Bakanlığı, cari açığın 1/3 ünün ithalatı sebebiyle meydana geldiğinden, sorunun çözümü için alternatif formüller bulmaya çalışıyor.

Sanayi Bakanlığı, bütün aletler ve makineler için en az enerji harcayanının kullanılmasını mecbur kılacak. Bakanlık bunu ülkemizde üretilen veya ithal edilen tüm aletler için uygulayacak.

Merkez Bankası’nın tahminlerine göre 2011 senesinin sonunda 70 milyar dolar meydana gelecek. Bu açığın 1/3’ü enerji ithalatından kaynaklanıyor. Sanayi Bakanlığı da cari açığın artışını önlemek amacıyla elektrik enerjisi tüketen tüm makinelerin, minimum düzeyde enerji harcayanının kullanılmasını mecbur kılacak. Ülkemizin toplam enerji faturası 35 milyar doların üzerinde ve bu uygulamayla bu faturanın aşağı çekilmesi planlanıyor.

Cari açık artışını engellemeye yönelik adımlar atmaya hazırlanan Sanayi Bakanlığı, Verimsiz Ürünlerin Satışının Sınırlandırılmasına yani Ekotasarıma ait yönetmelik üzerinde de değişiklik yapmayı planlıyor. Avrupa Birliği’ne uyum sürecinde çıkarılan çerçeve yönetmeliğin enerjiyle alakalı olan kısmının farklılaştırılması düşünülüyor. Yönetmeliğin değiştirilmesiyle birlikte yurtiçinde üretilen, kullanılan ve ithalat ürünü olan bütün makinelerde, alet ve edevatta tüketimin minimize edilmesi mecbur kılınacak.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*