Emtia Fiyatlarında Kuraklık Etkisi

Ekonomik krizdi, büyümeydi ve Avrupa sorunu derken şimdide yeni bir sorunla karşı karşıyayız. Amerikada kuraklık başladı. ve soyada alınan verim %50 lilere kadar düştü. Buda fiyatların oldukça artmasına neden oldu

ve mısır fiyatlarındaki artıştan sonra ünlü yatırımcı Rogers  Rogers, “Eğer gıda fiyatları daha da artmaya devam ederse, gerek gelişen, gerek gelişmiş ülkeler olarak hepimiz aç kalacağız” dedi.

jim-rogers

CNBC-e’ye özel açıklamalar yapan Rogers, son 10 yılda dünyanın ürettiğinden daha fazla tükettiğine dikkat çekerek stokların tarihin en düşük düzeylerine gerilediğini söyledi.

gurusu, yükselen fiyatlardan yararlanmak için yatırımcıların tarım şirketlerinden ziyade, borsa yatırım fonlarını tercih etmelerinin daha iyi olacağını söyledi. Kendi yarattığı endekslerini baz alan borsa yatırım fonlarının da bulunduğunu hatırlatan Rogers, bu endekslerin ilk oluşturulduğu 1998 yılından bu yana yüzde 250 prim yaptığını da belirtti.

Fiyatların artmasının başlıca nedeni ise genç nüfusun tarlalarda çalışmak istememesi. Rogers a göre devlet gençleri bir şekilde teşvik etmeli.

Emtia fiyatlarındaki artış devam edecek gibi duruyor. Mısır, soya , kakao ürünlerindeki verimsizlik bu fiyatların artmasına neden oluyor. Belkide yeni dünya krizi emtia fiyatlarındaki artıştan dolayı olacak

 

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*