Elektrik Faturasında Kaçak Bedel İadesi

Tüketici mahkemesinin yeni kararına göre elektrik faturalarındaki kayıp-kaçak bedeli kalemi tüketiciye geri ödenecek.

 

Sakarya’dan Necmettin Göymen adlı vatandaş kayıp kaçak bedelinin kendisine iade edilmesi için Sakarya Elektrik Dağıtım AŞ’ye başvuruda bulundu. Herhangi bir sonuç alamadı. Ardından Serdivan Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’na başvurdu.

Necmettin Göymen şimdiye kadar kendisinden alınan tüm kayıp kaçak bedellerinin iadesini istedi. Necmettin Göymen’in talebi üzerine Sakarya Elektrik Dağıtım AŞ’nin savunması alındı. SEDAŞ, Piyasası Denetleme Kurulu’nun da bilgisi dahilinde olan kanun ve yönetmeliklere göre kayıp kaçak bedellerinin tüketici faturalarına yansıdığını belirtti. Ayrıca Enerji Piyasası Denetleme Kurulu’nun kararları üzerinde herhangi bir söz hakkı olmadığna dikkat çekti.

Konuyla ilgili esas kararda abonelik yapmadan elektrik kullanan ve bedelini ödemeyen şahısların bulunması ve ücretin bu şahıslardan alınması gerektiği kaydedildi. Haket Heyeti SEDAŞ’ın konuyla ilgili verdiği bilgileri yeterli görmedi. Tüketicinin mağdur edildiği kararına vardı. Tüm sayaç okuma ve kayıp kaçak bedelleri hesaplanacak ve Necmettin Göymen’e iade edilecek.

SEDAŞ, Sakarya 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne itirazda bulundu. Hakem Heyeti kararının yasaya uygun olmadığı gerekçesiyle kararın iptalini talep etti. Necmettin Göymen ise verilen kararın haklı olduğunu belirtti ve SEDAŞ’ın başvurusunun reddedilmesini istedi.

SEDAŞ’ın başvurusu reddedildi. Mahkeme şirketin kaçak kullananan abonelerin tespiti yerine ücreti faturalarını düzenli ödeyen abonelere yansıtmasının yasalara uygun olmadığını belirtti. Mevcut abonelik sözleşmelerinde böyle bir maddenin yer almadığına dikkat çeken mahkeme kaçağı önleme konusunda yeterli çalışmayı yapmayan SEDAŞ’ın kayıp kaçak bedelini tüketiciye yansıtması için herhangi bir yasal dayanak bulunmadığını belirtti.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü ise yayınladığı genelgede kayıp kaçak bedellerinin iadesiyle ilgili başvuruların tüketici sorunları hakem heyetlerine yapılması gerektiğini beyan etti

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*