E-ticaret için Vergi Yasası Çıkıyor

E-Ticarette Yasası 2013

 

E-ticaret 2012 yılında 30 milyar dolara ulaştı. 2015 te 65 miyar dolara ulaşması bekleniyor. Maliyede e-ticaret de yaşanan vergi kaybı için yeni bir yasa çıkarmak için düğmeye bastı. Bundan sonra daha da zorlaşacak.

Maliye bakanı Mehmet Şimşek şimdiki sistemde hem devletin hemde vatandaşın kaybettiğini söyledi.Sektör için etkin bir denetim ve gzöetim kurulacak.

CAYDIRICILIK ARTIRILACAK

Şimşek’in talimatıyla yaklaşık 6 ay önce harekete geçen Vergi Denetim Kurulu’nun (VDK), e-ticaret alanında oluşan vergi kayıp kaçağının tespiti ve önlenmesine yönelik çalışmaların ilk etabını tamamladı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, VDK’nın yaptığı incelemeye göre e-ticaret alanında ciddi vergi kayıplarının olduğunun tespit edildiğini belirterek, “Raporda yer alan tespitler doğrultusunda, sektörde faaliyet gösteren mükellefler nezdinde, vergi kaybına neden olup olmadıkları yönünde vergi incelemeleri başlatılacak. Sektördeki faaliyetlerin kayıt altına alınması ve suistimale sebebiyet veren mükellefler üzerindeki caydırıcılığının artırılması hedefleniyor” açıklamasını yaptı.

E-ticarette vergilendirme

E-ticarette vergilendirme

 

E-TİCARETTE SANAL POS YÖNTEMİ

Raporda, en çarpıcı ifade ise e-platform siteleri üzerinden güvenli ticaret yöntemi kullanılarak yapılan işlemlerde, tahsilatın e-platformun ‘sanal pos’ aracılığı ile gerçekleştirilmesi durumunda, kimlerin ne kadar satış gerçekleştirdiğinin etkin bir şekilde tespit edilemediği ve bu durumun da mükellefler tarafından vergi kaçırma yöntemi olarak kullanılabildiği tespitinin yer alması oldu.

E-ticarette Tahsilatın takibi zor

ANKARA Organize Vergi Kaçakçılığıyla Mücadele Grup Başkanlığı tarafından hazırlanan raporda ikkat çeken bilgiler şunlar oldu: ·  Yapılan satışların tahsilatında, banka dışı aracılara ait sanal posların kullanılması halinde, yapılan satışların izlenmesi açısından zorluklar yaşanıyor. ·  Banka havalesi, EFT veya posta çeki yoluyla yapılan tahsilatlarda, hesabın özel/kişisel amaçlarla da kullanılabilmesi nedeniyle, e-ticaretten elde edilen hasılatın takibi zorlaşıyor. ·  Bazı e-ticaret sitelerinde unvan, adres ve iletişim bilgileri yok. Bu hem mükelleflerin tespitinde hem de vatandaşların haklarını takip etmelerinde zorluklara neden oluyor.

Bundan sonra e-ticaret  sitelerinde denetim oldukça artacak gibi duruyor. E-ticaret sitenz varsa eğer, aniden cezaya maruz kalmamak için eksiklerinizi kapatmanızda fayda var.

Yorumlar

  1. Cemre Toksoy says:

    E-ticaret her geçen gün gelişiyor ve vergi denetlemesi de buna göre gelişecektir elbette. Teşekkürler

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*