Dikenli İncir Fikri

Akdeniz bölgesinde doğada kendiliğinden yetişen Dikenli İncir yeni bir üretimcilik projesi olarak gündemde. Sıfır maliyeti olan bu meyveye ilgi her geçen gün artıyor.
Kaktüsgillerden olan bu bitkinin meyvesi , Frenk inciri gibi isimlerle tanınıyor.
Akdeniz özellikle Antalya bölgesinde ise mantırıç yemişi olarak bilinen bitki her yıl bölge halkına ek gelir imkânı sağlıyor. Yetiştiriciliğini son günlere kadar düşünmeyen halk artık ciddi olarak bu meyvenin üretimi ve satışı faaliyetlerine başladılar.
Kaktüs ile aynı özelliklere sahip olan Dikenli incir sıcağa soğuğa dayanıklı. Ve düzenli sulama ile çok zahmetsiz şekilde gelişiyor. İlk yıllarda verim alınabiliyor. Eğer toprak bakımından değerlendiremediğiniz ve çok da bütçe ayıramayacağınız bir dönemde iseniz. Mutlaka dikenli incir üretimine girişmelisiniz. Kendi doğal ortamında çok hızla gelişip size tahmin edemeyeceğiniz geliri kazandıracaktır.


Akdeniz bölgesinde mantırıç yemişi her yıl 150 bin ton toplanıyor, Avrupa’dan toplu alımların yapılması yanında yaz meyvesi olarak da pazarlarda, manavlarda sürekli satışı oluyor. Tane ile satılan dikenli inciri bazı köylüler sandığını 12- 13 TL den toplu satışa çıkartıyor.

Hacettepe üniveristesi de şu günlerde dikenli incire ayrı bir özen gösteriyor. Vitamin deposu olan ve hazımsızlıklarda kullanılan bu meyveyi ilaç sektöründe kullanmak için çalışmalar hızla ilerliyor

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*