Çocuk Yapana Erken Emeklilik Hakkı

Faruk Çelik in yeni açıklamasına göre kadınlara çocuk sayısına göre emekliklik yasası geliyor. Buna göre ne kadar çok çocuk o kadar demek. konusunda istihdamı bozmayacak,sosyal güvenlik dengesini bozmayacak ve sağlıklı nesillerin korunmasına engel olmayacak bir taslak hazırlanıyor.

Sosyal Güvenlik Yüksek Danışma Kurulu Toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Faruk Çelik, “Çalışan kadınların çocuk sayısına göre erken emeklilik konusunda bir yasal düzenleme olacak mı?” şeklindeki soruya, “Şuandaki uygulamada 2 çocukla ilgili bir uygulamamız var. Gerek bu konuyla ilgili, gerekse kadın istihdamını etkilemeyecek, sosyal güvenlik dengelerini bozmayacak ve sağlıklı nesillerin korunması adına bakanlıklar arasında bir çalışmamız var. Ama en önemlisi kadın istihdamını olumsuz etkilememesi gerekiyor alacağımız kararların. Bu çerçevedeki çalışmalarımız henüz neticelenmedi. Bunun dışındaki değerlendirmeleri spekülatif değerlendirme olarak ele almakta fayda var diye düşünüyorum” diyerek cevap verdi.

Bakan Çelik, “Genel bir çerçeve oluştu mu?” şeklindeki soruya ise “Daha önceki değerlendirmemde 8-10 maddelik olabilecek çalışma alanları ile ilgili görüşlerimi paylaşmıştım. O alanlarla ilgili çalışma yapılabilecek. Aktörel dengeleri bozmayacak, en önemlisi kadın istihdamını etkilemeyecek düzeyde düzenlemeler yapılacak. Ama bu 8-10 alanın hangilerinde adım atılacak onu ilgili bakan arkadaşlarımızla yaptığımız görüşmelerde değerlendireceğiz ve Başbakanımıza sunacağız” ifadeleri ile cevap verdi.

kadın calıasn emekli

kadın calıasn emekli

Çalışmanın daha çok doğum izinlerinin artırılması üzerine olup olmadığının sorulması üzerine Bakan Çelik, “Kişisel görüşüm olarak, Başbakanımız gelecekteki nüfus yapımız açısından 3 çocuğun ne kadar önemli olduğunu vurguluyorlar. Bu konu bir başlık olabilir, 2 çocuk 3 çocuğa çıkabilir ama bu kişisel bir görüş. Heyetin yapacağı değerlendirmede tüm bu konuda ele alınacak ve Başbakanımıza arz edilecek” diye konuştu.

Buna göre yapan bir kadın primini ödeyerek emekli olabiliyor. Kadınlara erken emeklilik yasasına da birçok tepki oluşmuş durumda. Bu durumun kadınların çalışma hayatını etkileyeceği, kadınların daha az istihdam edildiği bir ekonomiye gidileceği endişesi var. Diğer yandan erken emekli olsa bile doğurduğu çocuğun giderlerinin emekli maaşıyla ödenemeyeceği de açık bir durum. Kadınlara erken emeklilik hakkı 2013 yılında en çok konuşulan yasalaradan biri olacak.

 

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*