Çinin Adımları Bekleniyor

Son zamanlarda ekonomisinde yavaşlama başladı. Çin hükümeti ekonomiye ivme kazandırmak için kararlar alacaklar. Dünya ekonomisinde çok önemli yerde bulunan Çin in atacağı adımlar, uluslararası piyasalarada yön verecek.

Çin Başbakanı Wen Jiabao ekonomiye ivme kazandırmak için Hükümetin ayar vereceğini söyledikten sonra petrol değer kaybına uğradı, Asya senetlerinde ise yükeliş gözlendi.

çin-borsasi

Çin Başbakanı Wen Jiabao, güneybatı Sichuan bölgesine düzenlediği gezi sırasında, Xinhua ajansının haberine göre, hükümetin büyümeye istikrar getirmek üzere aldığı tedbirlerin “meyvelereini vermekte olduğunu”, ancak zorlukların devam edebileceğini söyledi. Swap piyasasının işaret ettiği üzere, Çin Merkez Bankası, büyümeyi desteklemek için, gelecek yıl faizleri bir yüzde puanı kadar düşürebilir. Bugün açıklanacak olan ABD perakende satışlar verisinin, Bloomberg News’un anketine karılan ekonomistlerin tahminlerine göre, Haziran ayında, son üç ayda ilk kez yükseliş göstermesi bekleniyor.
Melbourne’de UBS AG’nin Avustralyalı refah-yönetim biriminin yatırım strateji müdürü George Boubouras, “Çin’in daha da teşvik için önemli bir kapasitesi var” dedi ve “Bu yalnızca faizlerin daha da indirilmesi ya da zorunlu karşılıkların düşürülmesini içeren para politikası yoluyla değil, aynı zamanda hedefi belirlenmiş ilave maliye politikalarıyla da olabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Çin in alacağı kararlardan sonra uluslararası piyasalarda kısa süreli yükseliş veya düşüş trendine girilebilir. Çin in alacağı bu kararları bekliyoruz.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*