Çin büyüme hedefini düşürdü, Avrupa borsaları geriledi

Çin büyüme tahminini %7,5e çekince ve Avro Bölgesi ithalat ile hizmet sektörü verileri beklenenin altında gelince, Avrupa hisse senetleri bugün düşüş kaydetti.

Bakır düşüş kaydedince Rio Tinto Group hisselerinin öncülüğünde hisselerde düşüş kaydedildi. Çelik üreticileri görünümdeki kararsızlıkla birlikte Salzgitter AG hisse senedi %5,4 oranında düşüş kaydetti. BP Plc hisse senetleri ise %1,6 oranında yükseldi.

Stoxx Europe 600 Endeksi %0,6 oranında düşüş kaydetti. Amerika Birleşik Devletleri ekonomik verilerinin beklentilerin yukarısında çıkınca ve siyasetçilerin avro bölgesi borç krizini sona erdireceğine ilişkin beklentiler artınca gösterge endeksi bu sene %8,6 oranında artış kaydetti.

İsviçre ve İzlanda dışındaki Batı Avrupa gösterge endeksleri bugün düşüş kaydetti. Fransa’daki CAC 40 Endeksi %0,3, İngiltere FTSE 100 Endeksi %0,6 ve Almanya DAX Endeksi ise %0,8 oranında geriledi.

Çin büyüme hedefini 2004’ten beri en aşağı düzey olan %7,5 e çekti ve ihracat bağımlılığını minimum düzeye çekmeye çalışan siyasetçilerin daha düşük seviyede büyümeye karşı toleranslı olacağının işaretini verdi.

Başbakan Wen Jiabao bugün Ulusal Halk Kongresi’nin Pekin’deki senelik toplantısının 3.000 kanun yapıcıya yaptığı açıklamada, yetkililerin bu sene %4 enflasyon amaçladığı ifade edildi.

 

Yorumlar

  1. wkgwwzfvo says:

    Ortak iş kurmak isteyen arkadaşlar varmıdır acaba ?

  2. EvkaBilisim says:

    büyüdüler büyücekleri kadar 😀

  3. EvkaWeb says:

    Çin ters köşeye yatırdı 😀

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*