Charollais Koyunculuk İşi

koyunu son dönemlerde hayvancılık sektöründe önemli bir yere sahip olmuştur. Anavatanı fransadır. Genellikle etçilik üzerine yetiştirilen bu koyunun sütüde normal ırklarına göre yüksek verim sağlamaktadır.
Eti yağsız olduğundan talpler charollaisis koyununa yönelik olmaktadır.

charlois-koyunu

Hayvan yetiştiricileri ise bu koyun türünün erken yaşlarda olgunlaşıp çiftleşmesinden ve çok hızla üremesinden dolayı kesim hayvanı olarak charollais koyununu tercih etmektedir.
Yeni girişimciler için kaçmaz bir fırsat olan bu ırk normal koyunlara oranla %250 yuksek kar sağlıyor. Fransadan veya bulgaristandan uygun fiyatlara yapılacak olan sağlıklı bir çift charollais koyunu ile işe başlayabilirsiniz. Türkiyede koyun satışı suan da olmamakla birlikde 2013 yılının son dönemlerinde satış amaçlı üretime hız verilmesi planlanıyor.
Charollais koyununun şuanda ki satış piyasası 800tl civarında. Bu koyun türü kolay doğum yapar. Yaşama oranları yüksektir. Genetik olarak ölü yavrulama pek görülmemektedir. En büyük özellikleri ise değişik iklim koşullarına, yetiştirilme ortamlarına kısa sürede uyum sağlayabilmesidir. Dişi charollais koyunları 8 aylıkken çiftleştirilmeye başlanmaktadır.
Charollais koyunu yetiştiriciliğinde açık alanlara meralara gerek duymazsınız.

Yorumlar

  1. eski ilan olmasına rağmen hem satışı olmayan bir koyun deniliyor o an için hemde fiyat yazılıyor bir gariplik yok mu bunda.neyse eleştiri dışında gerçekten verimli bir koyun ben koç aldım merinoslarla melezleme yapacağım mükemmel ler gerçekten keşke Yurt dışından çok ucuz fiyata getirilebilse ve Adet sorunu olmadan 200dan aşağı olmama vs. Sorunlar yaşamadan mal edinsek

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*