Çeyrek Altın Yükselişte!

Finansal piyasalardaki gerginlik altında düşüşü hızlandırdı.

Mart ayına 1.697,22 dolardan başlayan , geçtiğimiz hafta 1.700 doların üzerine çıkmıştı.
Uluslararası piyasada da altın aylık bazda %5 yükselirken 1.640 seviyelerine indi.

 

Altın ve Para piyasaları uzmanı , altındaki değer kaybını değerlendirdi.
Yıldırımtürk,altını yükselen değer olarak görülmesinin gerekçelerinden birinde dünyadaki likidite bolluğunun etkili olduğunu anlattı.
Yıldırımtürk,şöyle devam etti :”Yunanistan’ın takası ve borçlarının bir kısmının silinmesi altının düşüşünde etkili oldu. Brent petrol fiyatlarının 126 dolar seviyelerinden geriye gelmesi ve ABD Başkanı Obama’nın petrol fiyatlarındaki yükselişten rahatsızlık duyduğunu ifade etmesi de petrol fiyatları konusundaki spekülatif hareketlerin azalmasına neden oldu. Petrol fiyatlarındaki durağanlık, doların bir miktar değer kazanmasında ve altında 60 dolar civarında gerilemesinde etkili oldu. Kısa vadede 1.645 dolar destek seviyesi dün test edildi. Fiyatların aşağı yönlü olması halinde yeni destek noktası 1.637 dolar olacaktır. Bu destek noktasının da kırılması halinde altın ons fiyatının 1.617 dolara kadar gerileme olasılığı bulunuyor. Ancak 2-3 aylık bir sürede düşündüğümüzde iyimserliğin artması, stratejik gerginliğin azalması ve spekülatif hareketlerde de bir gelişme yaşanmaması halinde altının ons fiyatı 1.530 dolar seviyesine gerileyebilir.”

 

Özellikle altının 1.790 dolar seviyelerine yükselmesinin arkasında ay sonu ve vadeli kontrat işlemlerinin olması nedeniyle açık pozisyonların kapatılmasının da etkili olduğunu belirten Yıldırımtürk,”Hem açık pozisyonlarının kapatılması, hem de yeni bir parasal genişlemenin olmayacağı beklentisi altın fiyatının gerilemesinde etkili oldu” dedi.

Yorumlar

  1. EvkaBilisim says:

    Ahhh Ahhh keşke zamanında ucuza satmasaydım şimdi zengindim belki de

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*