BORSAYA AÇILAN KOBİ’LERE DESTEK

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, ”Yeni hazırladığımız ‘Gelişen İşletmeler Piyasası KOBİ Destek Programı’ ile Borsa’ya açılan KOBİ’lere 100 bin lira kadar geri ödemesiz destek sağlayacağız. Ayrıca bağımsız denetim yaptırmak isteyen tüm KOBİ’lere de 10 bin lira geri ödemesiz destek vereceğiz” dedi.

Deniz Ticaret Odası’nın (DTO) Meclis toplantısında konuşan Ergün, gerekli imkanlar sağlandığında, Türk özel sektörünün çok daha iyi bir performans göstereceğine inandıklarını kaydetti. Ergün, daha önce, KOSGEB, İMKB ve SPK arasında bir protokol imzalandığını ve KOBİ’lerin borsaya açılmalarını kolaylaştıran, borsaya girme maliyetlerini büyük oranda azaltan düzenlemelere imza attıklarını anlattı. KOSGEB’in şimdi de bu yeni şartlar altında borsaya girmek isteyen KOBİ’ler için yeni bir destek modeli oluşturduğunu dile getiren Ergün, borsaya açılmak isteyen bir firmanın, piyasa danışmanlık bedeli, Bağımsız denetim bedeli, SPK kayıt ücreti, İMKB Gelişen İşletmeler Piyasası Listesine kabul ücreti, Merkezi Kayıt Kuruluşu masrafı ve aracı kuruluşa ödenecek komisyon gibi maliyetlerle karşılaştığını belirtti. Bakan Ergün, şunları söyledi:
”Yeni hazırladığımız ‘Gelişen İşletmeler Piyasası KOBİ Destek Programı’ ile Borsa’ya açılan her bir KOBİ’ye 100 bin liraya kadar geri ödemesiz destek sağlayacağız. Ayrıca bağımsız denetim yaptırmak isteyen tüm KOBİ’lere de 10 bin lira geri ödemesiz destek vereceğiz. Bu Program kapsamında sağlanan desteğin toplam üst limiti 100.000 TL olup, destek unsurlarının üst limit ve oranları şöyle olacak: Piyasa danışmanı danışmanlık hizmet bedeli 2 yıllık danışmanlık hizmeti için 60 bin lira hibe verilecek. Bağımsız denetim hizmeti bedeli 20 bin lira, SPK kurul kaydına alma ücreti, İMKB Gelişen İşletmeler Piyasası Listesine kabul ücreti ve Merkezi Kayıt Kuruluşu masrafı için 10 bin lira ile Aracı kuruluşa ödenecek aracılık komisyonu için de 10 bin lira hibe desteği verilecek. Söz konusu destek programı ile KOBİ’lerin sermaye piyasalarından kaynak temin etmenin yanında halka açılmak işletmelere; önemli büyüklükte kurumsal ve kalıcı finansman kaynağına ulaşma imkanı, ortaklarına ve yatırımcılara kendi hisse senetleri için bir piyasa yaratması, istikrarlı ve güven verici bir görünüm arz etmesi ve itibar artışı, Kamuyu aydınlatma yükümlülükleri ile birlikte ortaklıklar daha şeffaf olmaları ve daha yaygın tanıtım imkanları sağlanması, halka açık hale gelinmesi, aile şirketi yapısından çıkıp, mülkiyet ve yönetimin ayrılmasına ve bu suretle şirketin profesyonel yöneticiler tarafından yönetilmesi sağlanmış olacaktır.ÇİFTE MÜJDE…
Ergün, ”Yeni hazırladığımız ‘Gelişen İşletmeler Piyasası KOBİ Destek Programı’ ile Borsa’ya açılan KOBİ’lere 100 bin lira kadar geri ödemesiz destek sağlayacağız. Ayrıca bağımsız denetim yaptırmak isteyen tüm KOBİ’lere de 10 bin lira geri ödemesiz destek vereceğiz. İster Borsaya açılsın, ister açılmasın” dedi. Bakan Ergün, bu yılın başında yasalaştırdıkları Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun, işletmelere kurumsallaşma adına çok önemli değişiklikler getireceğini belirtti. Şeffaflığın temel ilke olduğu günümüzde, işletmeler için bağımsız denetim olgusunun çok büyük bir önem kazandığına işaret eden Ergün, yeni programla KOSGEB aracılığıyla, bağımsız denetim yaptırmak isteyen KOBİ’lere, 10 bin liraya kadar geri ödemesiz destek sağlayacaklarını vurguladı. Ergün, bağımsız denetimin yapılması işletmelerin dış pazarlarda rekabet edebilir bir hale gelmesi için güçlü bir yapıya kavuşmalarını, vergi avantajlarından yararlanmalarını, bilançolarının daha şeffaf olmasını sağlayacağını dile getirdi. Bu durumun şirketlerin karlılığını dolaylı olarak arttıracağını ve daha güçlü bir yapıya kavuşturacağını belirten Ergün, daha güçlü yapıya kavuşmuş olan işletmelerin finansmana erişiminin de kolaylaşacağını söyledi. Ergün, ”Bu destek programı kapsamında işletmelere üst limit 10 bin lira olmak üzere bölgesine göre yüzde 50–60 arasında destek sağlanacaktır. Böylece kurumsallaşmasını sağlamış olan işletmeler, İMKB bünyesindeki tahvil bono piyasasında fon sağlama imkanına da kavuşabileceklerdir. Bu iki yeni Destek Programının da, KOBİ’lerimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

“SANAYİ ENDEKSİNİN BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI AYINA GÖRE YÜZDE 13,9 ARTTIĞINI GÖRÜYORUZ”
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Şubat ayı sanayi üretim endeksinin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,9 arttığını belirterek, ”Bunlar artık Türkiye gibi büyüme potansiyeli olan bir ülke için normal karşılanması gereken gelişmeler. Önemli olan bir yıl çok yüksek oranda büyümek değil, sürdürülebilir bir büyüme tablosu oluşturmaktır” dedi. Deniz Ticaret Odası (DTO) meclis toplantısında konuşan Ergün, 2010 Mayıs’ında yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu kararıyla gemi inşa ve gemi işletmeciliği alanında faaliyet gösteren işletmelerin de Hazine destekli Kredi Garanti Fonu kefaletinden yararlanmaya başladığını anımsattı. Mart sonuna kadar denizcilik sektöründe faaliyet gösteren 7 işletmenin 10 talebi için, 143 milyon lira değerinde bir kredi hacmi oluştuğunu dile getiren Ergün, bu sistemle, 2010 yılında denizcilik sektörüne sağlanan kredinin, toplam kredinin yüzde 25’ine eşit olduğunu anlattı. Bakan Ergün, 2003 yılında 37 tersane varken, 2010 sonunda tersane sayısının 70’e ulaştığını, 56 tersanenin de inşaatının devam ettiğini söyledi. Türkiye’nin, ekonomik olarak son derece başarılı bir dönemden geçtiğini, gelecek adına umutların her geçen gün biraz daha arttığını ifade eden Ergün, tüm dünyayı derinden etkileyen küresel krizi Türkiye’nin, dünyada en iyi yöneten ve bu krizden en az etkilenen ülkelerden biri olmayı başardığını belirtti. Ergün, geçen hafta açıklanan büyüme rakamlarının, ekonominin dinamiklerinin ne kadar güçlü olduğunu bir kez daha ortaya koyduğunu belirterek, ”2010 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 8,9 oranında büyüme yaşadık ve kişi başına düşen milli gelirimizi yeniden 10 bin doların üzerine çıkardık. İlk üç çeyrekte belki baz etkisi vardı, ancak son çeyrekteki yüzde 9,2’lik büyüme, gerçekten de çok önemlidir. Son çeyrekte büyümenin üzerine büyüme geldi. Bu gerçekten dikkatle takip edilmesi gereken bir büyüme” dedi. Bu yılın ilk aylarına ait, sanayi üretim endeksi, kapasite kullanım oranı, otomobil satışları veya ihracat gibi rakamlara bakıldığında ekonomideki canlılığın güçlü bir biçimde devam ettiğini dile getiren Ergün, şunları kaydetti: ”Mesela bugün açıklanan Şubat ayı sanayi üretim endeksine baktığımızda, endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,9 oranında arttığını görüyoruz. Biz bu gelişmeleri abartılı bir sevinçle karşılama yanlısı değiliz; zira bunlar artık Türkiye gibi büyüme potansiyeli olan bir ülke için normal karşılanması gereken gelişmeler. Türkiye artık, G-20 üyesi olan ve dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri olmayı hedefleyen bir ülkedir. Burada bir hususun da altını çizmek istiyorum: Önemli olan bir yıl çok yüksek büyümek değil, sürdürülebilir bir büyüme tablosu oluşturmaktır. Biz ekonomi politikalarını bu hedefe uygun olarak kurguluyor, güven ve istikrar ortamını korumaya büyük önem veriyoruz.” TÜRKİYE’NİN KREDİ NOTU
Bakan Ergün, 2 ay sonra, Türkiye’nin geleceğini yakından ilgilendiren bir genel seçim yaşanacağını hatırlatarak, uzun yıllardan sonra, Meclis’in normal süresini doldurduktan sonra bir seçim yapıyor olmasının bile Türkiye’nin geldiği seviyeyi gösterdiğini belirtti. Seçim dönemlerinde ”vaatlerin havada uçuştuğunu” belirten Ergün, ”Biz hükümet olarak önceki seçim dönemlerinde olduğu gibi ekonominin seçim atmosferinden zarar görmesine izin vermedik ve bundan sonra da asla izin vermeyeceğiz. Bunları yapmak için, bütçe dengelerini koruduk ve koruyacağız, geleceğe dönük sözlerimizde uçuk kaçık ve ayağı yere basmayan söylemlere girmeyeceğiz” diye konuştu. Bakan Ergün, ”Bu seçimden sonra ben Türkiye’nin kredi notunun ‘Güvenli Yatırım Yapılabilir Ülke’ seviyesine ulaşacağına inanıyorum” dedi. Denizcilik sektörünün strateji belgesinde yer almamasının daha sonra yer almayacağı anlamına gelmediğini, strateji belgesinin esnek bir yapıda bulunduğunu belirten Ergün, 2023 hedeflerine denizcilik sektörünün görmezden gelinerek ulaşılamayacağını söyledi. Ergün, hedefler doğrultusunda yapılacak strateji çalışmasının denizcilik sektörü ile birlikte hayata geçirilebileceğini sözlerine ekledi.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*