BORSADA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

ve piyasasında kazanmak için yüzlerce indikatörün karmaşık formülünü bilmeye, haber, dedikodu ve tüyo peşinde koşmaya gerek yoktur.

Bir sistem dahilinde işlem yapmalı ve bu sistem her defasında aynı tutarlılığı göstermelidir.

Altın kural, “zararı kısa kes, kârda otur” dur. Kullanılan sistem, bu kural üzerine kurulmuştur.

Kazananlar; işlemleri için ev ödevini yapan, inançları ve kuralları olan, sistemli, disiplinli, sabırlı yatırımcılardır. Bu tip yatırımcılar tahmin edilenden çok azdır.

Aşağıda bir kısmı konulan rapor, de işlem gören tüm hisse senetlerini organize bir şekilde kontrol altında bulundurmanızı sağlar. Bu raporla;

1. Stop fiyatı ile riskinizi ölçebilir, zararınızı kısa kesebilir ve kazancınızı kilitleyebilirsiniz. Bu; altın kuraldır. Otomatik direnç fiyatlarıyla; yükselen piyasanın artışını durdurabilecek fiyat alanını tespit edebilirsiniz.

2. Uzun ve kısa vadede  İMKB de işlem gören tüm hisse senetlerin  tek sütunda kaç gündür yükselmekte ve düşmekte olduklarını, kısa vade sinyal fiyatlarıyla, hisselerin kısa vadede hangi fiyatlardan, hangi fiyatlara yükseldiğini ve düştüğünü tek  tabloda görebilirsiniz.

3. Göreceli güç ile borsa endeksine karşı güçlü ve zayıf hisse senedi/senetlerini tespit edebilir, borsa endeksinden daha üstün performans göstermesi beklenen hisse senetlerini seçebilirsiniz. Göreceli güç, hisse senedi seçimi için çok önemli bir kriterdir.

4. Rating sütunu “beğenme veya beğenmeme” anlamında değildir. Rating; hisse senedi fiyat grafiği görünümünün sayısallaşmış ve rakamlara uyarlanmış halidir. Yüzlerce fiyat grafiğini incelemek yerine rating sütununa bakarak hisse grafiğinin ne durumda olduğu kısa sürede anlaşılır. Hisse görünümlerine 0-10 arasında not verilmiştir. Bu notlarla ve tek sütunda hisselerin ne durumda olduğunu (kötü-orta-iyi-çok iyi) görebilirsiniz.

5. Günlük fiyat ve hacim değişimlerini inceleyerek,  hisse senedine talebin olup olmadığını ölçebilirsiniz.

Altta bir kısmı konulan raporun tamamının  geçmiş örneklerini ve sütunların açıklamalarını  inceleyebilir,  sistematik teknik analizle tanışanların ne dediklerine bakabilirsiniz.

Borsada işlem yapanlar  sistematik teknik analiz kullanmalıdır. Çünkü

Hisse senedi ile ilgili bütün bilgiler borsa fiyatlarına yansır.

Bütün fiyatlar trend yönünde  hareket eder.

Borsa ve hisse senedi piyasası, bir süre yanılabilir, hisse senedi gerçek değerine ulaşmayabilir veya değerinin üzerinde işlem görebilir.

Duygu, düşünce, tüyo ve  dedikodulara yer vermez. Karar vermek çok kolaydır.

İşlemler bilgisayarla yapıldığından hata olmaz. Her defasında aynı tutarlılık sağlanır.

Düzgün stop fiyatı ile  zarar asgari seviyede tutulur, yükselişlerden daha iyi kazanç sağlanır.

Günlük olaylardan etkilenmez. Disiplin sağlar. Borsa konusunda ne kadar disiplinli olunursa o kadar fazla kazanılır.

Bütün hisse senetleri organize şekilde incelenir. Üç-beş hisse senedi ile işlem yapmak zorunda kalınmaz.

Düşen hisse senetleri filtre edilerek gereksiz zaman kaybı ve beklenti önlenir.

Göreceli güç değerleriyle borsa endeksine karşı güçlü ve zayıf senetler rahatlıkla takip edilir. Hissenin ne durumda olduğu rating değeri ile anlaşılır.

Günlük fiyat ve hacim değişiklikleri incelenerek hisseye talebin olup olmadığı tespit edilir.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*