BORSA


Sermaye Piyasaları Kurulu () Başkanı Vedat Akgiray, yaptığı açıklamada şimdiye kadar dünyanın hiçbir yerinde beş yıllık yapıp para kaybeden olmadığını söyledi. Sermaye Piyasaları Zirvesi’nde konuşan Sermaye Piyasaları Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray, konuşmasında  düzenleyici otorite olarak birinci görevlerinin yatırımcı haklarını korumak olduğunu söyledi.  Teknolojiden dolayı kısa ve uzun vadeli yatırımcıları eşdeğerde koruyamadıklarını belirten Akgiray, önceliklerinin uzun vadeli yatırımcı olduğunun altını çizdi. Konuşmasında, birkaç günde para kazanmanın yollarını arayan kısa vadeli yatırımcıların, uzun vadeli yatırımcılara göre daha az getiri sağladıklarını kaydeden Akgiray, 5-6 yıl süren krizsel süreci kısa vadeciliğe(short-termism) bağlayan bir makale okuduğunu söyledi.  da dahil olmak üzere tüm finansal kurumların, yatırımların vadesini uzatma yönünde bir çabalarının olduğuna değinen Akgiray, vadelerin uzamasının fiyat istikrarı ve finansal istikrar için şart olduğunu söyledi. Finansal istikrarın, fiyat istikrarından daha önemli hale geldiğini kaydeden Akgiray, şunları sözlerini şöyle sürdürdü: ”Uzun vadenin teşviki gerekiyor. Belki de uzun vade kısa vade konusunda vergi dahil, genel kurullarda oy verme hakkı dahil, ayrımcılığa gitmek lazım ki, uzun vade daha karlı daha tatlı olsun. Böylece ülke ve ülkeler istikrarı daha kolay yakalayabilsin. Belki global makro yaklaşımlar ve modeller herhalde önümüzdeki yıllarda bol bol gündeme gelecek. Biz de Türkiye olarak bunda önde gitmeye mecburuz.” SABREDEN KAZANIYOR
Yerli yatırımcının kısa vadeye alışkın olduğunu belirten Akgiray, bu inancı kırmak gerektiğini söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: ”Çok rahat ispatlayabiliriz ki, uzun vadeli yatırım yapanlar daha çok kazanıyorlar. Bu bilinmeyen bir gerçek, bunu vurgulayacağız. Finansal okur yazarlık başlığı altında şimdi bir sürü etkinlik yapılıyor ve her kesim için yapılmaya devam edecek. Biz de bunları dile getirmeye devam edeceğiz.
Hemen alayım, tavan yapsın para kazanayım. Böyle bir alışkanlık dünyada yok. Bu alışkanlığı, sanal inancı kırmak lazım. Dünyanın hiçbir yerindeki borsada herhangi 5 yıllık dönemde para kaybetmiş birisi yoktur. Yani para kaybettiren beş  yıl yok.  Para kaybettiren 4 yıl biraz var, 3 yıl biraz daha çok var ama 5 yıl yok. Para kaybettiren 1 yıl en çok var. Bekleyen kazanıyor.”

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*