Borçlar Kanunu Değişiyormu ?

Ali Türk ticaret kanunundaki değişiklikten sonra borçlar kanununda da değişiklikler yapılacağını belirtti. Günlük sıkıntılar ne varsa bize bildirin dedi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, bazı reformlar  zamanında yapılmaz, gerekli adımlar atılmazsa Türkiye’nin hedeflediği  kişi başı 20-25 bin dolar milli gelir düzeyine ulaşamayabileceğini,  reform yapılacak alanların başında da eğitim geldiğini söyledi.

-Borçlar Kanunu Değişiklikleri

Yeni Türk Ticaret  Kanunu ve Borçlar Kanunu’nun aynı tarihte Meclis’ten  geçtiğini, ancak  uygulama tarihini 1 Temmuz 2012 olarak  belirlediklerini hatırlatan  Babacan, bu kanunların bir an önce Resmi  Gazete’de yayımlanması,  yürürlüğe girmeden önce problemlerin  kendilerine iletilmesi ve bunların  düzeltilmesi amacıyla böyle bir  uygulamayı tercih ettiklerini söyledi. Yeni  Türk Ticaret Kanunu’nda bunu yaptıklarını ve 70-80 maddeye yönelik   önemli değişikliklerin düzeltme paketiyle gerçekleştirildiğini ifade   eden Babacan, şunları kaydetti: ”Ancak Türk Ticaret Kanunu  üzerine öyle yoğunlaştık ki, iş dünyamız  bize Borçlar Yasasıyla ilgili  yeteri kadar problemleri, sıkıntıları  anlatmadı, anlatamadı. Meclis’in  kapanacağı günlerde 7-8 maddesinde  değişiklikler yaptık, yani bize  ulaşan kadar değişiklikler yaptık. Ama  Meclis kapandıktan sonra da şimdi  arka arkaya problemler geliyor. Aynı  Türk Ticaret Kanunu’nda olduğu  gibi Borçlar Kanunu’nda da bir  değişiklik paketine ihtiyaç var. Çünkü bu  iki kanun Meclis’ten  geçerken, sosyal kesimlerin, ilgili tarafların,  paydaşların, iş  dünyasının görüşü tam yansıtılarak geçmedi. ‘Bir an önce  hızlıca  geçsin, daha sonra problemleri çözülür’ dedik. Toplam 3 bin  maddelik  bir paket vardı önümüzde. Şimdi sıra inşallah Borçlar  Kanunu’nda.  Borçlar Kanunuyla ilgili iş dünyasını olumsuz etkileyen,  günlük  işlemleri sıkıntıya sokan ne varsa bizlere bildirin. MÜSİAD başta  olmak  üzere iş dünyamızın tüm örgütlerinden biz bunları bekliyoruz.  Bunlar  ulaştıktan sonra aynı Türk Ticaret Kanunu’nda yaptığımız gibi  ekonomi  Koordinasyon Kurulu’nu toplarız, ilgili tarafların görüşlerini  alırız,  yasayı hazırlayanların görüşlerini alırız ve inşallah makul,  uygun bir  yol bularak problemleri ortadan kaldırırız.”

ali babacan

Yeni Teşvik Sistemi

Yeni  Yatırım Teşvik Programı’nın da oldukça kapsamlı bir program  olduğunu  belirten Babacan, 2009’da başlatılan teşvik programının  omurgasıyla aynı  olduğunu, ancak ilave olarak stratejik sektör  kavramını getirdiklerini  ifade etti. Stratejik sektörlere daha  yoğunlaştırılmış teşvikler  öngörüldüğünü belirten Babacan, çok ithalat  yapılan, çok ticaret açığı  verilen, ama Türkiye’de üretildiği zamanda  yüksek katma değer  oluşturacak tesislere, sektörlere ilave teşviklerin  söz konusu olacağını  kaydetti. Bununla ilgili de uygulama safhasında problemler,  gözden kaçan noktalar  olabileceğine işaret eden Babacan, işin  bütünlüğünü, felsefesini ilke  ve prensiplerini bozmadan değişikliklerin  her zaman yapılabileceğini  bildirdi. Bu konuda şeffaflık ve açıklığı çok  önemsediklerini anlatan  Babacan, bazı ülkelerde pazarlıkla teşvik  verildiğini, ancak  kendilerinin bu hataya hiç düşmediklerini söyledi.  Bazen kendilerine de  ”büyük yatırım bak, özel bir şey istiyor,  vermezsek kaçacak” ancak  10 yıldır buna direndiklerini belirten  Babacan, ”Kaçsın önemli olan  ilke, prensip ve güven. Hiç kimseye bir  başkasından daha fazla, daha  imtiyazlı bir teşvik veremeyiz. Güveni  ancak böyle sağlarız” diye  konuştu.

 

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*