Borç Krizinde Son Durum

hükümeti ve kongre borç krizi konusunda ilerleme kaydetti.Borç tavanı yükseltilecek , harcamalardada daha fazla kısıtlanma yapılacak.

Amerikan haber ajansı The Associated Press, müzakerelere yakın yetkililere dayandırdığı haberinde, taraflar arasında geliştirilen planın federal hükümetin borçlanma limitini iki aşamada 2,4 trilyon dolar civarında yükseltmeyi ve harcamalarda da bundan biraz daha fazla bir miktarda kesinti öngördüğünü yazdı.

Habere göre, isminin açıklanmasını istemeyen yetkililer, limitte 1 trilyon dolarlık yükseltme öngören ilk aşamanın hemen, ikinci aşamanın ise yılın ilerleyen zamanlarında yürürlüğe gireceğini söyledi.

Kongre’nin, bütçenin dengelenmesi için anayasal değişiklik öngören bir düzenleme üzerinde oylama yapmasını gerekli kıldığı ifade edilen plan, borçlanma limitinin yükseltilmesini öngören aşamalar içinse Kongre’nin onayını şart koşmuyor.

Bir yetkili, iki tarafın genel kavramlar üzerinde uzlaştığı ancak üzerinde çalışılması gereken bazı detayların bulunduğu bilgisini verdi.

Nihai anlaşma konusunda henüz kesinlik olmamasına karşın, yetkililerin ”anlaşma doğrultusunda önemli ilerleme sağlandığı” şeklindeki sözleri, ülkenin temerrüde düşmesinin önlenebileceği yolunda şu ana kadarki en güçlü işaretleri oluşturdu.
Başkanı Barack Obama, federal hükümetin borçlanma limitinin 2012 başkanlık seçimlerini geride bırakacak bir dönemi içine alacak şekilde yükseltilmesini istiyor, çünkü gelecek yılki seçim kampanyası döneminde Kongre’de bugünküne benzer krizi tekrar yaşamak istemiyor

1 Ağustos pazartesi günü  kararlar %99 belli olur. 2 Ağustos ise kararı açıklama günü. Yarın piyasalardaki yükselme ya da düşüşten kararın ne olacağını kestirebiliriz. Büyük ihtimalle onaylayacaklar ve piyasalar rahat bir nefes alacak.Dünya piyasaları kısa vadeli yükseliş trendine gireceklerdir. Kısa vadede borsada yükselme gözlenecektir

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*