bor madeni özelleştirilmeyecek

Son zamanlarda sıkça çıkan söylenti bor madenlerinin özelleştirileceğine yönelik. Eti Maden İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Orhan Yılmaz yaptığı açıklamalarda böyle bir durumun söz konusu olmadığını bildirdi.

Türkiye yönünden çok zengin bir ülke. Bütün dünyanın 1000 yıllık bor ihtiyacını karşılayacak miktarda madene sahibiz. Bor madeni genellikle asfalt, savunma, cam, ilaç, çimento, kimya, boya ve inşaat sektörlerinde kullanılıyor. Bor madeninin kullanıldığı sektörler bu kadarla da sınırlı değil. 400 üzerinde sanayi sektöründe kullanılıyor. Kısaca bor madeni sanayide en büyük hammaddelerden birisi. Türkiye’de ise 4 milyon tona yakın mevcut.

Eti maden işletmeleri 2023 yılına kadar bir çok yatırıma imza atacak. Önümüzdeki yıllarda 2500 çalışan daha almayı hedefliyor.

Türkiye’de borun keşfi uzun yıllar öncesine dayanıyor. 1956 yılında bulunan bor 2000 li yıllara kadar parçalanmış olarak satıldı. 2000li yıllarda ise Emet’te asit fabrikası yapıldı ve 2004 yılında üretime başladı. Kapasitenin üstünde gelen talepler dolayısı ile yeni üniteler fabrikaya eklendi ve eklenmeye de devam edecek.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*