Binanız yıkılacak mı?

Çevre ve şehircilik bakanı Erdoğan Bayraktar Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kurulu toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Vatandaşın aklına takılan sorulara açıklık getirmeye çalışan Bayraktar “6,5 şiddetine dayanamayacak tüm binalar yıkılacak” dedi. Bunun kararını da bilimsel bir heyetin vereceğinin altını çizdi.

Bilimsel heyet eğer binanın inşaat tekniği veya mühendislik yönünden kötü olduğuna, malzemelerinde hata olduğuna, 6,5 şiddetinde bir depreme dayanamayacağına karar verirse bina yıkılacak.

Binaların sadece idareler tarafından yapılmasının zorunlu olmadığını belirten Bayraktar, çeşitli afetlerin yaşanmasının doğal olduğunu, asıl amacın afet sırasında vatandaşların sağlam binalarda bulunması gerektiğini kaydetti. Eğer dilerse vatandaşın kendisinin de evini yıkıp yeniden yapabileceğini belirtti.

DA KENTSEL DÖNÜŞÜMDE

Kentsel dönüşüm dahilinde sadece binaların değil metronun da yer aldığını belirten Bayraktar İstanbul’a en az 400 km’lik metronun inşa edilmesi gerektiğini söyledi.

KOMŞULAR YIKIMA ONAY VERMEZSE NE OLACAK?

Bayraktar eğer 10 daireli bir apartmanda iseniz ve 9 daire onay veriyor bir daire onay vermiyorsa, bilimsel rapor dahilinde apartmanın sağlam olmadığı kanıtlandığı durumlarda onay vermeyen kişinin hissesinin başka bir şahsa satılabileceğini veya kamulaştırılabileceğini belirtti.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*