Benzin 5 lira olurmu ?

Abd israil ve iranın restleşmesi en çok bu ülkelerden benzin alan ülkeleri zarara uğratıyor. Yine son zamanlardaki restleşmelerden dolayı benzine zam geldi. 4.5 liraya dayandı benzinde litre fiyatı. Akıllarda şimdi yeni soru var. olurmu ? Dolar artmayıp Benzin %25 artarsa bu sorunun cevabı evet 5 lira olacak.

Türkiye’nin baz aldığı Akdeniz piyasasında benzin ve motorin fiyatları şubat ayından bu yana yüzde 13 oranında artış gösterdi ve iç pazarda benzin fiyatları geçen hafta yapılan zamla 4.5 TL’ye ulaştı. Şubat ayı başında bölgede benzinin tonu 1000 dolar, motorin ise 976 dolardan işlem görüyordu. Bugün benzin 1.145 dolara, motorin ise 1.062 dolara ulaşmış durumda. Son aylardaki yükselişten yola çıkan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu uzmanları ‘akaryakıt ne zaman 5 TL’ye ulaşır?’ sorusuna yanıt aramak için çeşitli senaryolar üzerinde çalışma yaptı. AKŞAM’ın ulaştığı bu çalışmada Türkiye’nin referans aldığı Akdeniz piyasasındaki fiyat artışları ve dolar kurundaki dalgalanmalar dikkate alınarak 5 ayrı senaryo oluşturuldu.

Rrafineri, dağıtım şirketi ve bayi payı ile vergiler sabit tutulup akaryakıttaki son bir aylık artış trendi devam eder ve döviz kuru da yüzde 12-13 düzeyinde yükselirse benzin 5 TL olacak. Yılbaşından beri Türkiye’de dağıtım şirketi ve bayi paylarında bir değişiklik söz konusu değil. Benzinde dağıtım şirketinin litrede payı 21, bayinin payı ise 20 kuruş. Motorinde ise dağılım 23 ve 19 kuruş.

 Önümüzdeki günlerde benzinde ani yükselmeler görebiliriz.

Yorumlar

  1. EvkaWeb says:

    Olur olur daha kaç liralara çıkacak benzin 😀

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*