Belirsizlik Altına Yarıyor

Altın, yatırımcıların global duraksama yaşadığımız şu günlerde varlıklarını kaybetmemek için yatırımcıların alıma geçmeleri sebebiyle 4. günde yükselişine de devam edebilir. Çin’in büyümesinin duraksayacağı yönündeki tahminler, global piyasalarda yavaşlama olacağını düşündürüyor.

Spot altın, Singapur saatiyle 11:42’de ons başına 1792,15 dolar seviyesinde seyretti. Metal, gün içinde kaybettiği %0,4’ü geri kazandı. Aralık vadeli altın kontratı da 1794,90 seviyesinde seyretti.

Metal araştırma müdürü olarak görev yapan David Thurtell, altının, ülkedeki borç problemleriyle ve global piyasalardaki duraksamayla alakadar olarak doğan endişelerden yararlandığını, bu sayede yükselişini sürdürdüğünü ifade etti.

 

Altın vadeli kontratları, dün -17 Ağustos- hızlanan fiyatlardan etkilenmemek için yapılan alımların etkisiyle ons başına 1793,80 dolara yükseldi ve rekor kırdı. ABD’de %0,1 yükselmesi tahmin edilen Temmuz ayı üretici üretici fiyatları endeksi %0,2 artış gösterdi.

MF Global Australia Ltd.’nin Sydney’deki analisti Andrew Gardner, son artışların oldukça hızlı olduğunu belirtti ve altının aşırı miktarda alındığını söyledi. Gardner, ABD’de ekonomik duraksama ve Avrupa borç probleminin çözümüne kadar altında düşüşün küçük bir ihtimali olduğunu sözlerine ekledi.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*