Başbakandan memura son teklif

Başbakan ve memurlar karşı karşıya

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan memur zammı pazarlığına son noktayı koydu!

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu son anlaşma yapılmadan önce masadan kalktı. Başbakan Erdoğan’la görüşen Gündoğdu beklediği yanıtı alamadı. Cari açık, orta vadeli mali plan, kamu mali disiplini ve bütçe açığı gibi birçok etkenden dolayı memur zammında son fiyat teklifini yükseltemeyeceğini belirten Erdoğan memurların ümitli bekleyişine son verdi. Tüm bu olumsuz gelişmelerin üzerine Memur-sen’den gelen iş bırakma eylemi tuz biber oldu.

 

Memur-sen artık herhangi bir zam ihtimali olmadığının farkında. Yeni bir teklif beklemiyor fakat taban aylık zammın yüzdelik zamın aksine daha önemli olduğunun altını çiziyor. Hükümetten bu konuda da herhangi bir yanıt gelmedi. Memurların maaşlarının yüzde ellisi tazminatlardan oluşmakta. Dolayısı ile maaşlar ve emekli ikramiyeleri yeterli olmuyor. 

Başbakan Erdoğan’ın hükümetin teklifi daha fazla arttıramayacağını belirtmesinin ardından bugün 5bin kişi ile birlikte kamu hakem heyetine başvuruldu. Ayrıca iş bırakma eylemi dahil yapabilecekleri herşeyi masaya yatırdıklarını belirten Memur-sen 3 günlük süre içerisinde hakem heyetine başvuru yapacaklarını ve 5 günlük karar süresini bekleyeceklerini belirtti. 

Memur-sen ayrıca iş bırakma eylemine başlamak için bu 5 günlük sürenin geçmesini beklemeyeceklerinin altını çizdi. 

Ayrıca bu kez twitter üzerinden de eyleme geçilmesi söz konusu. Heyete başvuru yapıldıktan sonra twitter ve diğer sosyal iletişim ağları üzerinden Bakanlar Kurulu’na ve milletvekillerine taleplerini iletecekler. ,

Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik geçtiğimiz günlerde “Zaten 2012 yılı için 3+3 lük teklif verilecekti ve bunu aşikardı” diyerek açıklama yapmıştı. Buna sözlere yanıt gecikmedi. Memur-sen yasanın geç çıktığını ve eğer bütçedeki dengeler değişmeyecekse sözleşmenin de anlamı olmayacağını belirtti.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*