Bankaların Kurnazlıkları

Bu yazıyı mümkün olduğu kadar kişiye ulaştırırsanız , eşinize dostunuza faydanız dokunmuş olur.

Kesintileri

Kart aidatları geri alınmaya başladığından itibaren müşterilerinden para koparmak için türlü türlü yollara başvurmaya başladılar. Kimi banka kart aidatını siz şikayet etmeden bir telefonla verirken, kimi bankalar ise bu miktarı iade etmeyeceklerini , sözleşmede böyle bir hakkınızın bulunmadığını söylüyor. Bu sözlere inanmayın. Eğerki yatırmıyorlarsa direk tüketici haklarına şikayet edin.

Uşak’ta özel sürücü kurslarında ilkyardım öğretmenliği yapan evli 2 çocuk babası Halit Hayırcı, Yargıtay 13’üncü Hukuk Dairesi’nin kredi kartları yıllık aidatlarının 10 yıl geriye dönük istenebileceği kararından hareket ederek, 5 yıldır kullandığı kredi kartının aidatlarını almak istedi. Hayırcı, 2007- 2012 yılları arasında kesilen toplam 230 lirayı alabilmek için bankanın genel müdürlüğüne başvurduğunu belirtti. Genel müdürlükten ‘ödemeyiz’ yanıtı gelince 23 Temmuz’da Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne başvurduğunu kaydeden Halit Hayırcı şöyle dedi:

“12 Eylül’de verilen kararla beni haklı buldular. Kararı alarak banka şubesine tekrar gittim ve ödeme yapılmasını istedim. Çeşitli bahaneler öne sürerek paramı ödemediler. Ben de Uşak 4’üncü İcra Müdürlüğü’ne başvurarak paranın tahsilini istedim. Sonunda 19 Kasım’da İcra Müdürlüğü’nden paramı aldım.”

YENİ EKSTRE YENİ ŞOK

 Bankadan parayı tahsil etmenin mutluğunu yaşarken, 21 Kasım’da e-mail yoluyla gelen ekstreyi gördüğünde kelimenin tam anlamıyla şok yaşadığını belirten Hayırcı, “30 Kasım son ödeme tarihli ekstrede ’23 Ekim. Karar/üyelik ücret iptal düzeltmesi’ adı altında 230 lira borç yansıtıldığını gördüm. Bankadan icra yolu ile tahsil edilen kart aidatı ücreti, kredi kartıma yeniden borç olarak yansıtılmış. Bankayı aradım, yargı kararına rağmen ‘biz bu parayı ödemeyiz’ dediler” diye konuştu.

TEKRAR BAŞVURU

Bunun üzerine Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne giderek, ekstresini gösterdiğini kaydeden Hayırcı, “Bana ‘Bize yeniden başvuru yapmana gerek yok. Bizden aldığın karar ve ekstren ile genel müdürlüğe yeniden müracaat et’ dediler. Ben de bunu yaptım. Şu an beklemedeyim. Ters bir durum olursa hakkımı sonuna kadar arayacağım” dedi.

banka-kesintileri

 Bankaların Diğer Kurnazlıkları:

Bankaların oynadığı oyunlar bu kadarlada kalmıyor. Sizi arayıp önce sizi yağlayıp balladıktan sonra , ” eski müşterimizsiniz,nasılsınız, iyimisiniz ” gibi sözlerle konuya giriyorlar. Bu konuşmaları genelde güzel sesli , ikna edici bayanlar yapıyor. (Erkeklerin psiolojik olarak güzel sesli ve ikna edici bir bayana hayır demesi oldukça zor. Bu kantılanmış bir bilgi. ) Daha sonra size ek hesap açalım hemen 1000 TL yatıralım gibi bir teklif sunuyorlar. Siz diyelimki bu ek hesaba evet dediniz. Ay sonunda otomatik ödemenizde bakiyenizde 1 liralık eksik var. Bu hesaptan 1 lira çekiyor. Ama size bu 1 liranın maliyeti yaklaşık 20 lira kadar olabilyor. Ayrıca bu ek hesabın faizi diğer faizlerden daha fazla. Yıllık kullanım ücreleride inanılmaz rakamları bulabiliyor

Daha Bitmedi :

Her ay düzenli olarak hesabınızdan ufak kesinti yapan bankalar var. Kullanı ücreti adı altında.Kart sayınızı mümkün olduğunca en aza indirmeye çalışın. Eğerki karta ihtiyacınız yoksa kapatın. Bir gün lazım olur mantığı ile her ay para ödemekten kurtulun.

Son olarak her ay kartınızın ekstresin düzenli olarak kontrol edin. Hangi kesintiler yapılmış mutlaka bakın. Hatta yaptığınız alışverişleri bir kenra not edin ve ay sonu karşılatırın.

Bazı bankalar hesabınıza yüklü miktarda para geldiğinde bunun bir kısmını vadeli hesaba yatırıp size faiz verebiliyor. Faiz yemek istemeyen birisi olup olmadığınız önemli değil. Size sormadan direk bu parayı kullanabiliyorlar

Etrafınızdaki insanları mümkün olduğunca da kullanımı konusunda bilgilendirin

 

Yorumlar

  1. iyi günler tecrübelerinize dayanarak bir konuda fikrinizi almak istiyorum size nasıl ulaşırım acaba?

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*